W czerwcu kraje UE zwiększyły eksport towarów do Rosji do 4,45 mld euro, czyli o 18 procent w porównaniu z majem (3,78 mld euro). Najbardziej wyrósł eksport perfum i kosmetyków (38 proc. do 234 mln euro), a także instrumentów medycznych (optycznych, pomiarowych, kontrolnych) – o 38 proc. do 286 mln euro, pisze gazeta RBK powołując się na dane Eurostatu.

Eksport tworzyw sztucznych i wyrobów z tworzyw sztucznych z Unii do Rosji zwiększył się o 16 proc. do 234 mln euro, a sprzętu elektrycznego i komponentów o 7 proc. do 187 mln euro. Maszyn i urządzeń dla rosyjskiego przemysłu Unia dostarczyła za 1 mld euro.

Czytaj więcej

Rosja w oficjalnych danych nie może ukryć zapaści gospodarczej. Sankcje działają

Jednak dostawy we wszystkich tych kategoriach pozostają znacznie poniżej poziomu sprzed roku, zwłaszcza sprzętu elektrycznego są 3 - 4 razy niższe. W czerwcu minionego roku eksport układów scalonych z Niemiec, Holandii, Czech, Francji do Rosji wyniósł ok. 55 mln euro, a teraz spadł prawie do zera.

Największym unijnym eksporterem towarów do Rosji są Niemcy (1,16 mld euro w czerwcu, +5,4 proc. w stosunku do maja). Drugie miejsce zajmują Włochy (523 mln euro, +2,9 proc. w porównaniu z majem). Eksport z krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa, Estonia) także był większy i to o 34 proc. w porównaniu z majem. Na rosyjski rynek trafiły towary za 481 mln euro.

Również Polska znacząco poprawiła sprzedaż do Rosji, pomimo obowiązujących sankcji. W porównaniu z okresem kwiecień-maj, kiedy sprzedaliśmy Rosjanom towarów za 200-250 mln euro, w czerwcu dostawy z Polski sięgnęły 395 mln euro.

Eksport z Unii rósł drugi miesiąc z rzędu, odbudowując się od kwietnia, kiedy odnotowano najmniejszą wielkość wymiany (2,78 mld euro). Jednak nadal jest znacznie poniżej poziomów z 2021 roku. Rok temu UE wyeksportowała do Rosji towary o łącznej wartości 7,21 mld euro.

Czytaj więcej

Siemens ma dość. Niemiecki koncern opuszcza Rosję

W 2021 r., kiedy Unia Europejska (27 krajów) była największym partnerem handlowym Rosji. Eksportowała głównie urządzenia przemysłowe, pojazdy lądowe - głównie samochody i komponenty samochodowe, produkty farmaceutyczne), sprzęt elektryczny i elektroniczny i jego komponenty, tworzywa sztuczne i produkty z nich, wynika z bazy danych Comtrade dane.

Teraz dostawy drogich towarów luksusowych z Unii do Rosji są zabronione, w tym perfum i kosmetyków. Ale jeśli koszt jednej sztuki nie przekracza 300 euro, handel może być prowadzony i firmy zachodnie skwapliwie z tego korzystają.

Eksport samolotów i komponentów został wyzerowany od kwietnia 2022 r. Dostawy samochodów i części samochodowych spadły ponad dziesięciokrotnie w ujęciu rocznym i w czerwcu 2022 r. wyniosły zaledwie 62 mln euro.

Jak zauważa Komisja Europejska, ogólnie przyjęte przez nią ograniczenia sankcyjne w eksporcie do Rosji dotknęły 28 proc. wartości towarów dostarczonych tam przez tym jak Putin rozpętał wojnę na Ukrainie. Dzięki sankcjom towary o łącznej wartości 24,8 mld euro rocznie przestały napływać do Rosji – mówią w Brukseli.

Czytaj więcej

Moskwa reaktywuje radzieckie Pewexy. Walutowe sklepy dla wybranych

W II kwartale wartość importu towarów i usług do Rosji spadła o 22 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok wcześniej, podał pod koniec lipca Bank Rosji. „Największy wkład w ograniczenie rosyjskiego importu miało skurczenie się handlu z UE, która wprowadziła w pierwszej połowie 2022 r. sześć pakietów sankcji” – zaznaczył bank centralny.

Urzędnicy Kremla zapewniają, że import będzie stopniowo odradzał się. „Tempo tego ożywienia będzie determinowane przez pojawienie się nowych mechanizmów finansowania i ubezpieczeń, budowę nowych szlaków logistycznych oraz nawiązanie nowych powiązań handlowych. Uruchomiony od końca marca mechanizm importu równoległego również przyczyni się do wzrostu importu” – twierdzi Bank Rosji w analizie z 12 sierpnia. Znacznie wzrósł import towarów z Turcji i Chin.