W swoim najnowszym raporcie eksperci wskazują na wizytę ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu w zakładach Uralvagonzavod, do której miało dojść w piątek. 

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 171

To największy w Rosji producent czołgów, a w szczególności producenta modelu T-72. Poprzedziło to doniesienie, że Uralvagonzavod boryka się z problemami finansowymi z powodu sankcji nałożonych przez Zachód i niewypełnienia zobowiązań wynikających z państwowego kontraktu.

ISW pisze, że wizyta Shoigu może świadczyć o tym, że Kreml próbuje ponownie uruchomić lub rozbudować kompleks wojskowo-przemysłowy.

Czytaj więcej

Pentagon: amerykańska broń nie została użyta do ataku na bazę lotniczą na Krymie

Rosjanie mieli już wcześniej rozpocząć mobilizację w firmach przemysłowych i przedsiębiorstwach sektora obronnego.

Rostec od początku sierpnia wprowadził zakaz urlopów dla całej kadry zarządzającej i znacznej części personelu. W niektórych spółkach Rostecu "odroczenie urlopu na czas nieokreślony" dotyczy wszystkich pracowników.

Również kierowana przez Władimira Putina komisja wojskowo-przemysłowa Federacji Rosyjskiej przygotowuje zmiany w programie zamówień obronnych państwa na 2022 rok, które zwiększyłyby wydatki o 600-700 mld rubli rosyjskich. Zatwierdzenie zmian spodziewane jest na początku września.