Zełenski powiedział, że jego propozycja nie dotyczy Rosjan, którzy potrzebują pomocy za ryzykowanie swojej wolności lub życia przez opór wobec polityki Władimira Putina.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 171

- Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub współwinni terroru państwowego nie będą korzystać z wiz Schengen - powiedział Zełenski w nocnym wystąpieniu, odnosząc się do wiz dających posiadaczowi dostęp do wolnej od granic strefy Schengen, która obejmuje kilka państw UE.

- Po drugie, nie wolno nam zniszczyć samej idei Europy - naszych wspólnych europejskich wartości. Europa nie może więc zostać przekształcona w supermarket, gdzie nie jest ważne, kto wchodzi i gdzie, najważniejsze jest to, że ludzie po prostu płacą za swoje towary - dodał.

Zełenski po raz pierwszy wezwał do zakazu wizowego w wywiadzie w dla "Washington Post", mówiąc, że Rosjanie powinni żyć we własnym świecie, dopóki nie zmienią swojej filozofii.

Czytaj więcej

Pentagon: amerykańska broń nie została użyta do ataku na bazę lotniczą na Krymie

Apel ukraińskiego prezydenta musi jeszcze zdobyć poparcie głównych graczy UE. Powiedział on jednak, że jest zadowolony z poparcia ze strony byłych radzieckich krajów bałtyckich i Czech, obecnego rotacyjnego prezydenta UE. Również Finlandia poparła ten pomysł.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow potępił apel Zełenskiego w tym tygodniu, mówiąc, że "każda próba izolowania Rosjan lub Rosji jest procesem, który nie ma perspektyw".