Statek handlowy objęty sankcjami USA minął turecką cieśninę Bosfor w drodze z Syrii do Rosji pod koniec ubiegłego miesiąca. Urzędnicy europejskiego wywiadu, którzy śledzili Spartę II, twierdzą, że przewoziła ona pojazdy wojskowe, które mogą być wysłane na ukraiński front.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 168

Podróż statku do czarnomorskiego portu w Noworosyjsku wskazuje na wysiłki Kremla w celu pozyskania nowych możliwości dla inwazji, która trwa już szósty miesiąc.

Gdy Ukraina otrzymała od USA i Europy miliardy dolarów na broń, aby się bronić, Rosja musi polegać na własnych zasobach, aby wesprzeć jednostki walczące na froncie. Według szacunków USA dziesiątki tysięcy rosyjskich żołnierzy zostało zabitych lub rannych, a tysiące pojazdów opancerzonych zostało zniszczonych.  

Rząd USA wierzy, że Rosja używa statków handlowych do przenoszenia ładunków wojskowych na Morze Czarne. Sparta II niemal na pewno transportowała pojazdy wojskowe z syryjskiego portu Tartus, który jest używany przez Rosję. Wskazują na to raporty służb wywiadowczych i zdjęcia satelitarne z 17-25 lipca. 

Czytaj więcej

Ukraina chce wyzwolić zajęty przez Rosjan Chersoń do końca roku

Dane z monitoringu morskiego pokazują, że statek należący do firmy, na którą USA nałożyły sankcje w maju i która jest kontrolowana przez rosyjskie Ministerstwo Obrony, odbył podróż w tych dniach, najwyraźniej bez przeszkód ze strony należącej do NATO Turcji. 

Putin ma wojska w Syrii od czasu zarządzenia w 2015 roku operacji mającej na celu wzmocnienie prezydenta Baszara el-Asada. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu w 2017 roku powiedział, że wojsko przetestowało tam ponad 160 typów zaawansowanej broni, w tym odrzutowce, rakiety naprowadzane laserowo, czołgi i systemy obrony powietrznej.

Wiele wskazuje na to, że Kreml szuka dodatkowych zasobów także gdzie indziej. Pojawiły się doniesienia o zmniejszeniu liczebności sił pokojowych w regionie Górskiego Karabachu. Rosjanie mają także negocjować z Iranem zakup dronów bojowych. W ostatnim czasie pojawiły się również doniesienia, że Rosjan mogą na Ukrainie wesprzeć żołnierze z Korei Północnej.