Scholz: Niemcy przekazują Ukrainie broń tak nową, że sami jej nie używają

Kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, w rozmowie z kanadyjską gazetą "The Globe and Mail" nie zgodził się ze stwierdzeniem, że Niemcy "ograniczyły wsparcie wojskowe dla Ukrainy, mimo składanych obietnic".

Publikacja: 02.08.2022 07:09

Olaf Scholz

Olaf Scholz

Foto: AFP

arb

- Trzymajmy się faktów: poczynając od pierwszych dni, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, dostarczaliśmy Ukrainie broń i amunicję. To całkowity zwrot w żelaznej polityce wszystkich niemieckich rządów federalnych, by nie eksportować broni w rejon kryzysów - mówił Scholz.

- Dostarczaliśmy Ukrainie to, co mieliśmy: zestawy przeciwczołgowe i przeciwlotnicze, miny, karabiny, tony amunicji (...). Od tego czasu przeszliśmy do bardziej złożonych zestawów o dużej wartości. Samobieżne haubice, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet, systemy przeciwlotnicze, radary do prowadzenia ognia przeciwbateryjnego. Niektóre z tych systemów są na tyle nowe, że niewiele zostało wyprodukowanych, a niektórych nawet nie wprowadziliśmy do wyposażenia niemieckiej armii - dodał niemiecki kanclerz.

Czytaj więcej

Niemieckie wyrzutnie rakiet dotarły na Ukrainę. "Trzeci brat"

Scholz podkreślił też, że broń przekazywana Ukrainie wymaga szkolenia ukraińskich żołnierzy, które Niemcy również zapewniają.

- Gdy rozmawiamy, Ukraińcy szkolą się z użycia nowego wyposażenia w kilku miejscach w Niemczech. Będziemy nadal zapewniać to wsparcie Ukrainie tak długo, jak długo będzie trzeba - podsumował.

Była szczera nadzieja, że możemy zostawić okres konfrontacji z Rosją za sobą

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec

Scholz był pytany również o uzależnienie Niemiec od gazu z Rosji.

- Niemcy, tak jak wiele innych krajów Europy, kupowało gaz z Rosji przez dekady. Dostawy były realizowane nawet w najzimniejszych okresach zimnej wojny. Niemcy nie są jedynym krajem, który w przeszłości próbował budować inną przyszłość z Rosją: Rosja była członkiem G8, rosyjski prezydent był zaproszony na szczyt NATO w Lizbonie, relacje NATO-Rosja były na ścieżce do strategicznego partnerstwa. Była szczera nadzieja, że możemy zostawić okres konfrontacji za sobą - odparł.

Jednocześnie Scholz przyznał, że nie chce zaprzeczać iż Niemcy zbyt długo polegały i zbyt bardzo uzależniły się od surowców energetycznych z Rosji.

Konflikty zbrojne
Rosja ogłosiła, że tworzy „pas bezpieczeństwa” na terytorium Ukrainy
Konflikty zbrojne
Statek z pomocą humanitarną dla Gazy ostrzelany u wybrzeży Malty. Nadał sygnał SOS
Konflikty zbrojne
Izraelski atak powietrzny na Damaszek. Ostrzeżenie dla nowych władz Syrii
Konflikty zbrojne
Władimir Putin tymczasowo zmienia cele wojny na Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1163
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne