Obrońcy Azowstalu, żołnierze Pułku "Azow" i 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, poddali się na wyraźny rozkaz dowództwa ukraińskiej armii.
Jak podkreślił, informując o tym, prezydent Wołodymyr Zełenski, długotrwałą obroną zakładów pomogli opóźnić postępy Rosjan.
Czytaj więcej
Z ostatniego punktu ukraińskiej obrony w kombinacie Azowstalu rozpoczęła się ewakuacja rannych.
Według rosyjskiej agencji Interfax, żołnierze, którzy poddali się w zakładach, zostaną osądzenie przez "międzynarodowe trybunały".
Pierwszy taki trybunał ma zostać zorganizowany właśnie w Mariupolu.
Po nim mają się odbyć następne procesy, które mają być zorganizowane w innych lokalizacjach.
Czytaj więcej
Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, izby niższej rosyjskiego parlamentu, poparł propozycję parlamentarzysty, Anatolija Wassermana (Sprawiedliwa Rosja), który sprzeciwia się "wymianie zbrodniarzy wojennych" na rosyjskich jeńców.
20 maja rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o zakończeniu wycofywania poddających się ukraińskich wojskowych z zakładów Azowstal w Mariupolu i pełnej kontroli nad miastem.
Wywiezieni z Azowstalu ranni Ukraińcy mieli zostać wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych. Nie wiadomo jednak, jaki będzie ich los - w Dumie pojawił się pomysł uchwały, która ma zapobiec "wymianie zbrodniarzy wojennych" i spowodować ich osądzenie.
Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny