W ostatnich tygodniach w Rosji stanowiska tracą dowódcy, którzy są oskarżani o błędy i brak sukcesów w pierwszej fazie wojny na Ukrainie - czytamy w raporcie brytyjskiego resortu obrony, umieszczonym na Twitterze.

Stanowisko miał utracić gen. Serhij Kisel, dowódca 1. Armii Pancernej Gwardii, ukarany za to, że nie powiódł się plan zdobycia Charkowa w pierwszych tygodniach wojny oraz wiceadmirał Igor Osipow, który "prawdopodobnie" został zawieszony w związku z zatonięciem krążownika "Moskwa" u wybrzeży Ukrainy.

"Szef Sztabu Generalnego, gen. Walerij Gierasimow, prawdopodobnie zachowuje stanowisko, ale nie jest jasne, czy cieszy się nadal zaufaniem prezydenta (Władimira) Putina" - czytamy w komunikacie brytyjskiego resortu obrony.

Czytaj więcej

Ukraińska armia: W obwodzie donieckim wróg chce wykorzystać w walkach studentów

W ocenie brytyjskiego resortu obrony obecnie wielu przedstawicieli władz i dowódców zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie teraz "rozproszonych przez próby uniknięcia osobistej odpowiedzialności za rosyjskie wpadki operacyjne". "To prawdopodobnie wywrze dodatkową presję na scentralizowany, rosyjski system dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie będą coraz częściej cedować podejmowanie kluczowych decyzji na swoich przełożonych. Rosji będzie trudno odzyskać inicjatywę w tych warunkach" - ocenia resort obrony Wielkiej Brytanii.