Ukraiński Sztab Generalny odnotowuje, że na kierunkach wołyńskim i poleskim nie dochodzi do znaczących zmian. "Utrzymuje się zagrożenie atakami rakietowymi i bombowymi z terytorium Republiki Białorusi na obiekty infrastruktury cywilnej i wojskowej na Ukrainie" - czytamy w raporcie.

Na Siewierszczyźnie Rosjanie mają rozmieszczać artylerię i wzmacniać obronę pogranicza w obwodach briańskim i kurskim. Wojska rosyjskie prowadziły na tym kierunku ostrzał celów w obwodach czernihowskim i sumskim, wystrzelili też rakiety w kierunku miejscowości Desna. "Wróg kontynuuje próby prowadzenia rozpoznania powietrznego z użyciem bezzałogowych statków powietrznych na tym kierunku" - czytamy w raporcie.

Na kierunku charkowskim główny wysiłek Rosjan skupiony jest na utrzymaniu zajmowanych pozycji i przeprowadzaniu kontrataków mających na celu odzyskanie straconych pozycji. "Odnotowano działania wrogich grup sabotażystów i grup rozpoznania" - czytamy.

Na kierunku słowiańskim Rosjanie "próbują poprawić swoją sytuację taktyczną". "Ze wsparciem artylerii prowadzili walki w rejonie miejscowości Wielka Komyszuwacha, ale bez sukcesu, ponieśli straty na określonych odcinkach i byli zmuszeni do wycofania się na wcześniej zajmowane pozycje" - odnotowuje ukraiński Sztab Generalny.

W rejonie miejscowości Łyman Rosjanie "ostrzeliwują infrastrukturę cywilną, wystrzeliwują rakiety i próbują umocnić się na zajmowanych pozycjach". Ponadto wykorzystują lotnictwo "w celu niszczenia obiektów cywilnych".

W rejonie Siewierodoniecka Rosjanie rozpoczęli ofensywę w rejonie miejscowości Ustyniwka, ale nie odnieśli sukcesu - głosi raport.

W rejonie Ołeksandriwki, aby uzupełnić straty 107. Batalionu Strzelców, który utracił ponad 50 proc. stanu osobowego, sprowadzono 260 żołnierzy walczących wcześniej w obwodzie charkowskim

Rosjanie rozpoczęli też ofensywę w rejonie miejscowości Zołote-4, w pobliżu miejscowości Bachmut, ale również bez powodzenia - podaje ukraiński Sztab Generalny.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

W rejonie Awdijiwki Rosjanie prowadzili działania ofensywne w pobliżu miejscowości Jurijiwka, "ponieśli straty i wycofali się".

Na terenie obwodu zaporoskiego Rosjanie nie prowadzili aktywnych działań ofensywnych - w tym rejonie prowadzili jedynie ostrzał infrastruktury cywilnej.

Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że w rejonie Ołeksandriwki, aby uzupełnić straty 107. Batalionu Strzelców, który utracił ponad 50 proc. stanu osobowego, sprowadzono 260 żołnierzy walczących wcześniej w obwodzie charkowskim.

Również w rejonie południowego Buhu Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

"W związku z brakiem zasobów mobilizacyjnych na tymczasowo okupowanych terenach obwodu donieckiego, okupacyjne dowództwo wojskowe zamierza zaangażować w działania zbrojne studentów uczelni wyższych" - czytamy w raporcie.

Sztab Generalny armii Ukrainy podaje też, że w ciągu doby ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła jeden samolot i pocisk manewrujący. Ukraińskie lotnictwo miało z kolei zniszczyć ok. 20 pojazdów opancerzonych.

W Donbasie ukraińska armia odparła 16 ataków Rosjan, niszcząc osiem czołgów, 17 bojowych wozów piechoty, cztery inne pojazdy opancerzone i sześć innych pojazdów.