Czytaj więcej
W nocy z 3 na 4 maja zmarł były przywódca Białorusi, Stanisłau Szuszkiewicz - informuje żona zmarłego, Irina.
Każde państwo ma listę nazwisk ludzi zasłużonych dla niepodległości, suwerenności, kultury i tożsamości narodowej. Profesor Stanisław Szuszkiewicz bez wątpienia zajmuje pierwszą pozycję na liście architektów współczesnej Białorusi. A podpisując porozumienia białowieskie w 1991 roku i proklamując upadek ZSRR wraz z ówczesnymi przywódcami Rosji i Ukrainy, Borysem Jelcynem i Leonidem Krawczukiem, wpisał się też na zawsze do historii światowej. Zmarł we wtorek w Mińsku w wieku 87 lat.
Niepodległość państwa białoruskiego to jego osobista zasługa, gdyż stał na czele parlamentu, który tę niepodległość proklamował. Jeszcze komunistycznego parlamentu, w którym probiałoruskie i prodemokratyczne siły były mniejszością. Umiał przekonywać, rozmawiać z ludźmi, słuchać. Zawsze miał szacunek do drugiego człowieka, niezależnie od tego, kim jest, jakie zajmuje stanowisko i jakie ma poglądy. Gdy rządził, stojąc na czele Rady Najwyższej (1991-1994), Białoruś jeszcze nie miała prezydenta.
Czytaj więcej
Łukaszenko jest gotów do użycia siły, a nawet broni – mówi Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca niepodległej Białorusi.
Przez ponad ćwierćwiecze okres jego rządów był skutecznie wycierany ze świadomości Białorusinów. Wychowało się już całe pokolenie, które nic nie wie o czasach Szuszkiewicza. Propaganda przekonuje, że panował wtedy poradziecki chaos, nędza i królowała przestępczość. Teza od lat jest niezmienna – przed Aleksandrem Łukaszenką było wyłącznie zło. Ale czy wówczas więziono przeciwników politycznych? Czy prześladowano, porywano i mordowano ludzi za poglądy? Czy zamykano niezależne media i wrzucano do aresztów dziennikarzy? Czy prześladowano mniejszości narodowe?