Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 10.06.2018 22:03 Publikacja: 10.06.2018 19:13
Foto: Fotorzepa, Jakub Mikulski
Uniwersytet bez fermentu jest martwy. Nie rodzą się na nim nowe pomysły i nowe idee. Renesans nie zastępuje średniowiecza, a romantyzm nie nadchodzi w ogóle. No bo gdzie ma się zmieniać rzeczywistość, jak nie tam? Żeby wyobrazić sobie inny, może lepszy świat, potrzeba przecież kłótni fizyka z socjologiem.
Nie wiem, czy protest, który obecnie toczy się na kilku uczelniach, a zaczął na UW w Pałacu Kazimierzowskim, skłoni wicepremiera Jarosława Gowina do zmiany zdania i uchylenia drzwi dla „paru myśli, co nie nowe". Wiem jednak, że jeśli rzeczywiście chciałby on pokazywać inną twarz obozu rządzącego, to nie powinien ignorować (tak jak do tej pory) tych protestów. Postulaty studentów i pracowników naukowych są jasne i warto się zastanowić, czy aby na pewno pan minister we wszystkim ma rację. Chyba że znowu cała rzecz pójdzie utartą ścieżką: mamy większość w Sejmie, więc mamy rację. A jak nie mamy racji, to i tak mamy większość... Może więc, jeśli nie chce się słuchać studentów, warto posłuchać choćby szefa NSZZ Solidarność z Uniwersytetu w Białymstoku, prof. Andrzeja Kisielewskiego, który twierdzi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej", że „dzięki ustawie zostaną wyeliminowane z życia akademickiego ciała kolegialne, jakimi były dotychczas rady wydziałów, co wzmocni tylko hierarchiczność struktury organizacyjnej uczelni". Ostrzega on, że na uczelniach prowincjonalnych może to rodzić niebezpieczeństwo autorytaryzmu.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W idealnym świecie PKW powinna podporządkować się decyzji SN i wydać nową uchwałę o przyjęciu sprawozdania komitetu wyborczego PiS oraz odblokować środki, którymi dysponuje minister finansów. Jednak w logice wadliwości KRS jest inaczej. Decyzję podjęli ludzie zależni od polityków i w ich interesie.
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Boże Narodzenie 2024 coraz bliżej. W związku z tym uczniowie i nauczyciele z niecierpliwością czekają na dni wolne od szkoły. Sprawdzamy, kiedy zacznie się przerwa świąteczna i jak długo potrwa.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Coraz bliżej rewolucji w szkołach. Kończą się właśnie prace nad profilem absolwenta, które są pierwszym krokiem do reformy edukacji planowanej na 2026 r. Dodatkowo MEN zastanawia się, czy nie zmienić sposobu oceniania w szkole.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, „nie wszyscy patrzą na to ze spokojem”.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas