Można odnieść wrażenie, że im bardziej rozluźniają się najgłębsze więzi kultury, czyli cały skomplikowany system niepisanych obyczajów, zasad i reguł organizujących funkcjonowanie zbiorowości, tym większa pasja, aby wszystko zapisać i skodyfikować. Oczywiście, im więcej ustaw tworzymy, im więcej spraw chcemy detalicznie i ostatecznie rozwiązać, tym bardziej ułomne i arbitralne są nasze regulacje. Tym większą władzę uzyskuje biurokracja.
Ustawa o równym traktowaniu reprezentuje dominujący dziś w Unii nurt "wyrównywania". Wszelkie różnice zostają uznane za przejaw dyskryminacji, a ta jest największym grzechem w tworzącym się dziś unijnym dekalogu. Natomiast polski projekt jest świadectwem, że administracja Donalda Tuska postanowiła akurat w tej dziedzinie stać się unijnym koryfeuszem. Fakt, że w tym kierunku podążają politycy deklarujący przywiązanie do tradycji wolnorynkowej, powinien zdumiewać.
W projekcie jest wszystko, co typowe dla złego prawa. Niezwykle mętne zapisy, które mają jakoby doprecyzować istniejące już w systemie prawnym normy (w Polsce funkcjonuje zakaz dyskryminacji) i tworzenie kolejnych rozbudowanych urzędów, które będą je nadzorować.
Oto parę przykładów fundamentalnych dla ustawodawcy kategorii. "Dyskryminowanie pośrednie – oznacza sytuację, w której na skutek pozornie neutralnego postanowienia (...) mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje". "Molestowanie seksualne – oznacza każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym (...) którego skutkiem jest stwarzanie wobec osoby (...) uwłaczającej atmosfery". Z tekstu projektu wynika, że tworzyć tę atmosferę można pozawerbalnie i pozafizycznie. Itd.
Ścigać owe mogące oznaczać wszystko zbrodnie będzie "minister". Będzie on "inicjował", "monitorował", "realizował", "udzielał informacji i pomocy", "organizował szkolenia i programy edukacyjne", "konferencje i badania" itp. Można by uznać, że ustawę tę przygotowano, aby przeciwdziałać bezrobociu. I byłoby śmiesznie, gdyby nie było ponuro. Bo w ten sposób psujemy prawo i państwo, niszczymy tkankę naszej kultury.