Reklama
Rozwiń

Minister finansów kontra kryzys – 0:1

Obecny rząd, który cieszy się największym poparciem biznesu od lat, ma problem. I to, niestety, spory.

Aktualizacja: 21.01.2009 22:30 Publikacja: 21.01.2009 22:29

Wyznaczył ambitne cele: wspólna waluta w 2012 roku, wielkie wydatki na autostrady i stadiony w związku ze zbliżającymi się mistrzostwami Europy w piłce nożnej czy wreszcie utrzymanie za wszelką cenę wrażliwego dla inwestorów poziomu deficytu budżetowego. Ale konia z rzędem temu, kto przy tak wahliwej kondycji globalnej gospodarki zrealizuje wszystkie te plany naraz.

Miało być tak pięknie – kryzys finansowy miał nas ominąć. Stało się inaczej. Dlatego teraz nade wszystko potrzebny jest realizm, a nie nadmierny optymizm, w którym przoduje minister finansów. Jednak na razie wynik rozgrywki Jacek Rostowski kontra kryzys to 0:1. Czy stracimy kolejnego gola?

Stanie się tak, jeśli na chybcika w środku roku trzeba będzie ciąć inwestycje z państwowej kasy (tak jak już teraz ogranicza się wydatki ministerstw, nie tylko resortu obrony narodowej) czy zwiększać emisję obligacji, które, trafiając do banków, zmniejszą ich chęć oferowania kredytów dla firm.

Warto już teraz myśleć o nowelizacji budżetu na 2009 rok. Prawie wszyscy ekonomiści twierdzą, że bez tego się nie obędzie, bo dochody podatkowe spadną w tym roku, lekko licząc, o 15 – 20 miliardów złotych (zbyt duży może się bowiem okazać spadek konsumpcji, wzrost stopy oszczędzania, a dodatkowo negatywnie oddziaływać będą obciążenia z tytułu rat kredytów hipotecznych – mówi się, że będzie to 3 – 5 mld zł w skali gospodarki).

Poproszona przez prezydenta o interwencję Najwyższa Izba Kontroli niewiele tu pomoże. Znajdzie pewnie jakieś nieprawidłowości w wydatkach ministerstw, co może być łatwe. Ale kar za zbyt duży optymizm nie wyznaczy.

Karą będą trwalsze spowolnienie gospodarki, słaby złoty i postoje w strategicznych inwestycjach infrastrukturalnych. Tak naprawdę za to, co się dzieje dziś z budżetem, winić trzeba wszystkie ekipy polityczne, które zaniedbały reformę finansów publicznych i nadmiernie się zapożyczały. Jednemu sprzyja koniunktura, drugiemu – niestety – już nie.

[ramka]Skomentuj [link=http://blog.rp.pl/kurasz/2009/01/21/minister-finansow-kontra-kryzys-%E2%80%93-01/]na blogu[/link][/ramka]

Komentarze
Szymon Hołownia u Adama Bielana, czyli Jarosław Kaczyński osiągnął swój cel
Komentarze
Jerzy Surdykowski: Bądźmy mężami stanu!
Komentarze
Instytut Pileckiego, czyli czy każda rewolucja musi się kończyć na gruzach?
Komentarze
Bogusław Chrabota: Których narodów nie chce w Polsce Jarosław Kaczyński?
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Hejt, hipokryzja i Hołownia, który się spotyka z Kaczyńskim