Semka: Jesień patriarchy

Niemiecki piątek Piotra Semki

Aktualizacja: 28.01.2011 16:15 Publikacja: 28.01.2011 16:06

Piotr Semka

Piotr Semka

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Rainer Lanhans – niegdysiejsza ikona rewolty 1968 roku, dziś nadal dziarski 70-latek, dał się kupić do udziału w najbardziej popularnym reality show „Ich bin ein star”, znanym bardziej jako „Dschunglecamp”, dziejącym się w obozie w głębi australijskiej dżungli.

To widowisko niemieckiej stacji RTL bije rekordy popularności. Ostatnią edycję show z wtorku 26 stycznia oglądała rekordowa widownia 8 milionów 340 tysięcy widzów, z czego 5 milionów 360 tysięcy należało do najatrakcyjniejszej dla reklamodawców grupy wiekowej od 14 do 49 lat.

Pech chciał, że akurat w zeszły wtorek widzowie przegłosowali usunięcie z obozu Langhansa. Na nic zdało się przejście w poprzednich odcinkach show prób takich jak spanie w łóżku pełnym karaluchów.

Media już wcześniej kpiły z udziału w Langhansa w show nazywając go „APO-Opa”, czyli dziadkiem z APO (Außerparlamentarische Opposition-opozycji pozaparlamentarnej), jak nazywał siebie ruch lewackiej kontestacji z przełomu lat 60. i 70.

Aby wyjaśnić szok ideowców podtrzymujących pamięć o czerwonej rewolcie, trzeba przypomnieć, kim Langhans był 40 lat temu.

W 1967 roku Rainer Langhans, niespełniony student Wolnego Uniwersytetu w Berlinie Zachodnim założył słynną „Kommune eins”, komórkę rewolucyjną mieszkająca w jednym z berlińskich mieszkań.

Komunardzi demonstrowali, jak można razem żyć, działać politycznie, palić trawę i uprawiać wolną miłość. Członkowie „Kommune eins” zasłynęli z organizowanych na Kuerfurstendammie rozlicznych happeningów, które były wstępem do późniejszych walk ulicznych na serio.

Wtedy, w latach 1968-1971 Langhasowi zazdroszczono dodatkowo romansu z Uschi Obermeier – modelką, gwiazdką, która stała się najskuteczniejszym symbolem rewolty.

Po berlińskiej komunie –Langjsan przeniósł się do Monachium gdzie jeszcze tworzył nową wspólnotę „Highfisch”.

Na korzyść trzeba Langhasowi przyznać, że zatrzymał się w swojej kontestacji na poziomie wygłupu nie idąc w ciemny zaułek terroru, w jaki z ochotą weszli Amdreas Baader i Ulrike Meinhof. Potem w latach 70. próbował swoich sił jako filmowiec i patron undergroundowych inicjatyw.

Rainer Langans ze swoimi okularami „lennonkami” i fryzurą owieczki stał się ikoną ruchu hippie w Niemczech.

Po latach, w końcu lat 80. uczciła go nawet piosenkarka Sandra, parodiując go w swoim teledysku „Evelasting Love”.

Langhans skusił się na gażę 50 tys. euro za występ w reality show. Na jego korzyść trzeba przyznać, że w show czuł się dość niezręcznie. A weterani APO szepczą ze zgrozą; Dobrze, że Rudi Dutschke tego nie dożył.

A że można lepiej spędzać lata dojrzałości, świadczy przypadek Rolanda Jahna (58 lat), który został właśnie wybrany przez Bundestag na nowego szefa Urzędu do spraw akt byłej Stasi, czyli jak w Polsce mówi się potocznie - został szefem „Instytutu Gaucka” i już 14 marca zastąpi dotychczasową szefową tego urzędu Marianne Bithler.

Polacy mają powody, aby miło przyjąć wiadomość o tej nominacji. W 1982 roku Roland Jahn demonstrował poparcie dla Solidarności demonstracyjnie jeździł po ulicach Jeny rowerem z polską flagą i hasłem poparcia dla Polaków. Potem w 1983 założył opozycyjną Friedengemeinschaft, czyli wspólnotę pokojową. Szybko został pozbawiony obywatelstw i wyrzucony z NRD. Wyrzucony dosłownie, na stacji granicznej Probstzella agenci Stasi przemocą wrzucili go do pociągu jadącego do Bawarii. Dziś będzie mógł dokładnie zbadać, kto tak go wówczas załatwił.

Komentarze
Kto kogo zaora – Grzegorz Braun Sławomira Mentzena czy Krzysztof Stanowski obu?
Komentarze
Joanna Ćwiek-Świdecka: Po zmianie rządów polityka wcale nie opuściła szkolnych murów
Komentarze
Estera Flieger: Drugiego Jagodna nie będzie
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Pat z PKW, bałagan w sądach, spór o edukację zdrowotną. Wrażenie chaosu się pogłębia
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Komentarze
Bogusław Chrabota: Nie wolno huśtać polsko-ukraińską łódką
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego