Ewa Siedlecka z „GW" krytykuje Fundację, bo jej zdaniem klip „naruszał zasady współżycia społecznego" poprzez „wywoływanie strachu i epatowanie przemocą". A w ogóle emisji nie zakazała władza, tylko firmy medialne – więc problemu nie ma.
Czy raczej jakiś tam jest – bo Siedlecka zauważa, że efektem przyjęcia takiego założenia mogłyby być np. sytuacje, w których rasistowski restaurator odmawiałby obsłużenia Murzyna, a ten nie mógłby się na to poskarżyć – ale ogólnie spot „GPC" jest taką potwornością, że uzasadnia to przyjęcie na siebie takiego ryzyka. Poza tym (w odróżnieniu od hipotetycznego przypadku restauratora) uznanie za niedopuszczalne klipu „GPC" „nie jest jakąś ekstrawagancją czy przejawem stronniczości, ale reakcją zgodną z przeciętną wrażliwością moralną".
Za wzorzec „przeciętnej wrażliwości" zostaje tu milcząco przyjęta wrażliwość Siedleckiej. To znamienne, ale nie najważniejsze w tej sprawie. Tak samo jak nie najważniejszy, choć znamienny (i dodajmy – dla mnie paskudny) jest chwyt erystyczny, jakiego dopuszcza się autorka „GW" – porównująca dwóch młodych ludzi występujących w spocie do... blondynka z Hitlerjugend ze słynnego „Kabaretu". Nie najważniejsze jest również i to, iż Siedlecka nie zauważa, że jedną z „firm medialnych" które odmówiły emisji spotu, była TVP – a przecież medium publiczne ma większe niż prywatne obowiązki przestrzegania zasady wolności debaty.
Kluczowe natomiast są dwa aspekty sprawy. Pierwszy – przyjęcie zasady, że „firmy medialne" mogą wszystko (a mimo wszystkich wygibasów do tego sprowadza się argumentacja Siedleckiej) w konkretnej polskiej sytuacji drastycznej polityczno-ideowej dysproporcji na medialnym rynku oznaczałoby jeszcze dalej idącą informacyjną dyskryminację nieliberalnej strony sceny.
I aspekt drugi. Kardynalną zasadą demokracji, bez przestrzegania której ten system stacza się w stronę rządów oligarchicznych, jest założenie, że debacie publicznej założyć można tylko niezwykle ograniczone wędzidła. Czyli – katalog treści, które powodują ograniczenie swobody tej debaty, ma być bardzo ograniczony i bardzo precyzyjnie opisany.