Tusk musi poprzeć reformę służby zdrowia

Choć wszyscy się spodziewali, że zła sytuacja finansowa szpitali to bomba z opóźnionym zapłonem, w najczarniejszych snach nikt nie przypuszczał, że wybuchnie ona tak szybko.

Publikacja: 03.06.2012 20:21

Michał Szułdrzyński

Michał Szułdrzyński

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompala Waldemar Kompala

O przyszłym losie szpitali miała zadecydować dopiero ich kondycja finansowa na koniec tego roku.

Okazuje się jednak, że dyrektorzy gorzej prosperujących placówek już dziś robią wszystko, by poprawić ich rentowność, co zaczęło wywoływać ostre napięcia. Protestują lekarze, pielęgniarki oraz pozostały personel - zarówno medyczny, jak i administracyjny. Wiele wskazuje na to, że wkrótce wybuchnie konflikt, wobec którego kryzys refundacyjny może się okazać drobnym problemem.

W przypadku ustawy refundacyjnej centrum konfliktu znajdowało się gdzieś między NFZ a Ministerstwem Zdrowia. Nowy kryzys nie będzie miał swojego centrum, będzie odbywał się pomiędzy dyrektorami szpitali a ich pracownikami. Będzie nim znacznie trudniej zarządzać i przezwyciężyć jego skutki.

W powietrzu wisi też konflikt z lekarzami, którzy odmawiają podpisywania z Narodowym Funduszem Zdrowia nowych kontraktów. Powód? Fundusz zawarł w nich zapisy o finansowych karach dla medyków. Karach, które po protestach i paraliżu służby zdrowia zostały wykreślone właśnie z ustawy refundacyjnej.

Tlący się bunt w służbie zdrowia nie jest już  wyłącznie problemem jej samej, lecz staje się wyzwaniem dla polityków. Przezwyciężenie jego skutków wymagać będzie wielkiej determinacji ze strony całego rządu, a szczególnie Ministerstwa Zdrowia.

Warto przypomnieć, że gdy wybuchł kryzys refundacyjny, premier Bartosza Arłukowicza pozostawił samego naprzeciw rzeszy rozjuszonych lekarzy i pacjentów.

Dziesięć dni temu minister zdrowia złożył wniosek do premiera Donalda Tuska o odwołanie dotychczasowego szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza. Arłukowicz uzasadniał, że szykuje radykalne zmiany w finansowaniu służby zdrowia i dlatego też musi wymienić w niej kadry. Choć premier zapowiedział, że wniosek Arłukowicza przyjmie, od półtora tygodnia jednak - mimo pozytywnej opinii rady NFZ - dymisja wciąż czeka na podpis szefa rządu.

W obliczu nadciągającego kryzysu minister zdrowia musi się cieszyć stuprocentowym wsparciem premiera. Dlatego jeśli ma nie dojść do katastrofy, Tusk musi dziś albo całkowicie wesprzeć ministra Arłukowicza, albo go wymienić na kogoś, komu bardziej ufa. Każde inne wyjście odbije się na milionach polskich pacjentów.

Komentarze
Estera Flieger: Po spotkaniu Karola Nawrockiego z Donaldem Trumpem politycy KO nie wytrzymali ciśnienia
Komentarze
Artur Bartkiewicz: Donald Tusk w orędziu mówi językiem PiS. Ale oferuje coś jeszcze
Komentarze
Michał Szułdrzyński: Nie wykręcajcie nam rąk patriotyzmem, czyli wojna pod flagą biało-czerwoną
Komentarze
Jacek Nizinkiewicz: Grzegorz Braun testuje siłę państwa. Czy może więcej i pozostanie bezkarny?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Kazimierz Groblewski: Ktoś powinien mocniej zareagować na antysemityzm Grzegorza Brauna
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne