1 lipca 2007 r. weszły w życie zmienione zasady wydawania interpretacji prawa podatkowego, a wraz z nimi przepis przejściowy. Wprowadza on niespotykaną dotąd możliwość wygaśnięcia z mocy prawa starych interpretacji, gdy zajęte w nich stanowisko organów podatkowych zdezaktualizowało się po zmianie przepisów prawa. A izby skarbowe nie będą nawet musiały wydawać decyzji zmieniających wcześniejsze interpretacje.
Niestety, nie wiadomo, kiedy dokładnie interpretacje miałyby wygasnąć, zwłaszcza te wydane jeszcze w 2006 r. - czy już od 1 stycznia 2007 r. razem z wejściem w życie ostatniej nowelizacji ordynacji podatkowej czy od 1 lipca 2007 r., gdy zaczęły obowiązywać nowe zasady wydawania interpretacji. A może wcale nie wygasły, bo izba skarbowa, która nie wydała decyzji w sprawie zmiany nieaktualnej już interpretacji do 30 czerwca 2007 r., teraz tego zrobić już nie może.
Zgodnie z ostatnią nowelą ordynacji (art. 4 ust. 2) "w sprawach zmiany lub uchylenia pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wydanych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, z tym że wygasają one z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były przedmiotem interpretacji".
Ministerstwo Finansów twierdzi jedynie, że jeżeli przed wejściem w życie zmian w ordynacji zmieniły się przepisy będące przedmiotem interpretacji, dyrektor izby skarbowej był zobowiązany wydać decyzję uchylającą tę interpretację. Jeżeli jednak - jak podkreśla ministerstwo - decyzja taka nie została wydana do 30 czerwca 2007 r., to zgodnie z uregulowaniami przepisu przejściowego (art.4 ust.2) interpretacja ta straciła moc (wygasła z mocy prawa).
Kiedy dokładnie, tego już nie wiadomo. Jeśli, jak zdaje się sugerować Ministerstwo Finansów, stało się to 1 lipca2007 r., to podatnicy posiadający korzystne dla siebie interpretacje powinni zostać powiadomieni o ich wygaśnięciu.