[b]– W lutym 2005 r. nasza spółka zwróciła się z pytaniem do urzędu skarbowego o udzielenie w trybie art. 14a ordynacji podatkowej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie VAT. Urząd uznał, że przedstawione przez nas stanowisko jest prawidłowe. Na tej podstawie nie opodatkowujemy VAT czynności, o które pytaliśmy. Do dziś nie zmienił się stan prawny dotyczący tego zagadnienia.
Inna spółka, której dotyczył podobny problem, również wystąpiła o interpretację. Też była zdania, że nie powinna płacić VAT. Ale organy podatkowe uznały, że jej stanowisko jest nieprawidłowe. Spółka odwoływała się, ale przegrała zarówno przed WSA, jak i NSA. Sprawa tej spółki dotyczyła 2008 r. Nasza spółka nadal nie odprowadza podatku, bo uznajemy, że interpretacja wydana nam w lutym 2005 r. jest wiążąca dla organu podatkowego. Czy postępujemy prawidłowo? Czy może przeciwnie, skoro jest już wyrok NSA, to należy uznać, że interpretacja wydana przez urząd skarbowy samoistnie straciła ważność?[/b] – pyta czytelnik DF.
Do interpretacji wydanych w 2005 r. stosujemy przepisy ordynacji podatkowej (w skrócie op) obowiązujące do końca czerwca 2007 r. Wynika to z art. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184123]ustawy z 16 listopada 2006 r. nowelizującej op (DzU z 2006 r. nr 217, poz. 1590)[/link]. Przepis ten mówił wprost, że skutki prawne związane z wydaniem interpretacji na podstawie przepisów op w brzmieniu obowiązującym przed 1 lipca 2007 r. ocenia się według tych przepisów.
Musimy zatem do nich sięgnąć. Zgodnie z obowiązującym przed 1 lipca 2007 r. art. 14b § 2 op interpretacja była wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.
[srodtytul]Chyba że uchyliła izba…[/srodtytul]