Przekształcenie spółki nie uchyla interpretacji

Czy można skorzystać z indywidualnych wyjaśnień przepisów podatkowych wydanych poprzednikowi prawnemu? Przed takim dylematem stoją m.in. spółki, które uległy przekształceniu

Aktualizacja: 30.11.2010 04:00 Publikacja: 30.11.2010 02:00

Przekształcenie spółki nie uchyla interpretacji

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Nie wiedzą, czy stosując się do wcześniejszych interpretacji fiskusa, będą objęte ochroną.

[srodtytul]Fiskus mówi nie[/srodtytul]

Organy podatkowe twierdzą, że nie. Argumentują, że od 1 lipca 2007 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacja podatkowa[/link] (op) nie przewiduje już takiej możliwości. Przed tą datą, na mocy wyraźnych postanowień art.14d, przepisy dotyczące ochrony dawanej przez interpretację (art. 14a – 14c) stosowało się odpowiednio „do następcy prawnego podatnika, a także do osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe”.

Ordynacja przewidywała więc swoistą sukcesję praw wynikających z interpretacji indywidualnych. Obecnie takiego wyraźnego zapisu już w niej nie ma.

Według Izby Skarbowej w Katowicach, zważywszy na zasadę racjonalności ustawodawcy, oznacza to, że przepisy dotyczące skutków zastosowania się przez podatnika do wydanej interpretacji nie mają zastosowania do następcy prawnego podatnika [b](interpretacja z 26 lipca 2010 r., IBPBI/2/423-637/10/CzP).[/b]

Nieco inne argumenty podnosi Izba Skarbowa w Warszawie. Twierdzi, że jeśli nawet można odwołać się tu do ogólnych zasad sukcesji podatkowej zawartych m.in. w art. 93 op, to i tak najczęściej nie pojawia się prawo, które mogłoby być przedmiotem takiej sukcesji (być przejęte przez następcę prawnego).

Samo wydanie interpretacji nie powoduje bowiem powstania praw podatkowych, a to dlatego że jest to jedynie ocena stanowiska wnioskodawcy, która nie rozstrzyga o jego prawach i obowiązkach. Dopiero zastosowanie się do niej wywiera określone skutki wobec wnioskodawcy i organów.

Od tego momentu wnioskodawca jest chroniony przed negatywnymi konsekwencjami ewentualnej zmiany interpretacji. Oznacza to, że następca prawny skorzysta z ochrony, tylko gdy poprzednik zastosował się do wskazówek fiskusa i w ten sposób ją uzyskał. Ochrona nie będzie jednak przysługiwała, jeśli to on sam postąpi w sposób wskazany w odpowiedzi udzielonej poprzednikowi.

[srodtytul]Sąd po stronie podatników[/srodtytul]

Można jednak podnieść kilka argumentów przemawiających za tym, że następcy prawni mogą powołać się na interpretację wydaną poprzednikowi i być chronieni w razie jej zmiany. Najważniejszy podsuwa [b]wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 czerwca 2010 r. (III SA/Wa 99/10). [/b]

Sąd stwierdził, że wystarczającą podstawą do uzyskania ochrony przez następcę prawnego jest art. 93 § 1 w związku z art. 93 § 2 op. Wynika z nich, że osoba prawna łącząca się przez przejęcie wstępuje

we wszelkie prawa i obowiązki przejmowanego podmiotu przewidziane w prawie podatkowym. Zdaniem WSA regulacje te mają zastosowanie również do ochrony wynikającej z interpretacji, która jest prawem niemajątkowym przechodzącym na następcę prawnego. Odrębny przepis regulujący tę kwestię jest więc zbędny. Bez niego następca prawny również uzyskuje ochronę.

[srodtytul]Odrębny przepis zbędny[/srodtytul]

Jakie szczegółowe argumenty można podnieść na obronę takiego stanowiska? Chociażby taki, że regulacja sukcesji praw wynikających z interpretacji w części ordynacji podatkowej dotyczącej ich wydawania była niejako powtórzeniem uregulowań dotyczących sukcesji praw i obowiązków podatkowych jako takich (art. 93 – 93d op). Było to więc raczej tylko potwierdzenie zastosowania sukcesji podatkowej przy interpretacjach.

Dlaczego ustawodawca się na to zdecydował? Prawdopodobnie po to, aby uniknąć wątpliwości związanych z tym, że w art. 93d op mowa jest o prawach i obowiązkach wynikających jedynie z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

Tymczasem do 1 lipca 2007 r. interpretacje podatkowe były wydawane nie tylko w formie decyzji, ale też postanowień, co mogło oznaczać, że sukcesja zależy od formy interpretacji (jaki organ ją wydał). Po 1 lipca 2007 r. odstąpiono od tego, zyskały one atrybut odrębnej, specyficznej kategorii prawnej.

Zbędne stało się więc wprowadzanie regulacji będącej odpowiednikiem art. 14d, bo ten sam cel można uzyskać bezpośrednio stosując podstawową zasadę sukcesji podatkowej przewidzianą w art. 93 § 1 op.

[srodtytul]Prawo niemajątkowe[/srodtytul]

Ponadto żaden przepis ordynacji podatkowej nie wyłącza gwarancyjnej i ochronnej funkcji indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do następców prawnych i podatkowych. Prawa gwarancyjne wynikające z interpretacji są istotnymi prawami o charakterze niemajątkowym.

Można w pewnym uproszczeniu stwierdzić, że funkcja gwarancyjna i ochronna interpretacji ma charakter hipotetyczny (nieco zbliżony do ekspektatywy prawa), realizuje się dopiero wówczas, gdy spełnią się przewidziane w ustawie przesłanki. Nie oznacza to jednak, że sama w sobie nie jest pewną wartością o charakterze niemajątkowym.

Na podstawie art. 93 op następcy prawni wstępują w miejsce poprzednika prawnego w zakresie wszelkich zdarzeń mających oparcie w przepisach prawa podatkowego, a nie tylko wąsko rozumianych praw nabytych przez poprzednika prawnego.

[srodtytul]Zmiana poszerzająca, nie zawężająca[/srodtytul]

Następny argument wypływa z uzasadnienia ustawy nowelizującej, wykreślającej art. 14d. Wynika z niego, że zmiana miała na celu rozszerzenie zasady nieszkodzenia na interpretacje wydawane dla osób planujących utworzyć spółkę, inwestorów, płatników, inkasentów oraz dotyczące szczególnych typów zaległości podatkowych (art. 52 § 1 op, m.in. zawyżonych nadpłat i zwrotów podatku, nienależnego oprocentowania).

Zatem ochrona miała być poszerzona, a nie ograniczona poprzez wyrzucenie z kręgu chronionych następców prawnych.

Można się również odwoływać do argumentów natury praktycznej i ekonomicznej. Nie ma bowiem jakiegokolwiek racjonalnego uzasadnienia, aby zmuszać następcę prawnego do ponownego występowania z pytaniami, na które odpowiedź uzyskał poprzednik prawny. Byłoby to nakładanie na firmy niepotrzebnej pracy i kosztów. Trudno przecież spodziewać się, że na takie samo pytanie fiskus odpowie inaczej.

[ramka][b]Szerszy krąg korzystających[/b]

Od 1 lipca 2007 r.:

- następcy prawni stali się sukcesorami podatkowymi, także w zakresie interpretacji podatkowych, na podstawie art. 93 – 93d op,

- inne podmioty, które są w określony sposób powiązane z rozliczeniami podatkowymi wnioskodawców (np. płatnicy, inkasenci, osoby trzecie odpowiadające za zobowiązania podatnika), ale nie są ich następcami prawnymi, uzyskują ochronę na podstawie art. 14p op,

- rozszerzono krąg objętych ochroną na podmioty nienależące do wskazanych wyżej kategorii (spółkę – w zakresie interpretacji wydanej osobom planującym jej utworzenie, oddział lub przedstawicielstwo – w zakresie interpretacji wydanej na wniosek tworzącego je przedsiębiorcy) na podstawie art. 14n op.[/ramka]

[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Spółce Doradztwa Podatkowego „Manugiewicz, Trzaska i Wspólnicy” sp. z o.o.[/i]

Nie wiedzą, czy stosując się do wcześniejszych interpretacji fiskusa, będą objęte ochroną.

[srodtytul]Fiskus mówi nie[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem