Z byle powodu nie można zmienić interpretacji

Izba skarbowa nie może zweryfikować wydanej przez urząd korzystnej dla podatnika odpowiedzi tylko dlatego, że jej zdaniem jest nieprawidłowa

Aktualizacja: 12.02.2008 09:32 Publikacja: 12.02.2008 00:50

Różnice w rozumieniu przepisu nie uprawniają do zmiany z urzędu wiążącej interpretacji.

Jest to możliwe, tylko jeśli jest ona oczywiście sprzeczna z prawem. Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 lutego 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1804/07).

Sąd zwrócił uwagę, że przepisy wyraźnie określają, kiedy izba skarbowa może z własnej inicjatywy zmienić interpretację. Ma do tego prawo, tylko jeśli rażąco narusza ona prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Wyrok dotyczy stanu prawnego obowiązującego do końca czerwca 2007 r., kiedy to odpowiedzi na pytania podatników udzielały urzędy skarbowe, a prawo do ich zmiany lub uchylenia przysługiwało izbom skarbowym.

Wciąż jeszcze tysiące podatników korzystają z ich ochrony, a ich zmiana lub uchylenie następuje na starych zasadach.

Spór toczył się o sposób rozumienia art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem zwolnione od podatku jest otrzymane przez podatnika dofinansowanie, które spełnia dwa warunki. Po pierwsze, pochodzi od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych i przyznane zostało ze środków bezzwrotnej pomocy na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami lub organizacjami (również gdy przekazanie środków następuje za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania pomocy).

Po drugie, podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności.

Od lat trwają spory między podatnikami a organami podatkowymi, czy pieniądze otrzymywane np. z Europejskiego Programu Społecznego korzystają z tego zwolnienia. Początkowo znaczna część urzędów wydawała interpretacje korzystne dla podatników. Tak było także w wypadku przedsiębiorcy, który był stroną w sprawie. Niestety, później Izba Skarbowa w Warszawie uznała, że dofinansowanie do szkoleń organizowanych przez jego firmę powinno być opodatkowane. Jej zdaniem środki pieniężne pochodzą bowiem z budżetu państwa, a dopiero później są refinansowane ze środków UE.

Sąd uznał jednak, że izba skarbowa nie miała prawa zmienić odpowiedzi urzędu.

W tym wypadku można co najwyżej mówić o istnieniu różnych interpretacji przepisu. Nie jest to jednak rażące naruszenie prawa. Tym bardziej że wykładnia dokonana przez Izbę Skarbową nie wynika wprost z przepisów – podkreślił WSA.

Wyrok nie ma zastosowania do interpretacji wydawanych od 1 lipca 2007 r. Od tego dnia odpowiedzi udziela minister finansów. Także on ma prawo je zmieniać. Zgodnie z obecnymi przepisami minister może to zrobić, gdy uzna, że wcześniejsza odpowiedź jest nieprawidłowa. Przesłanki podjęcia takiej decyzji zostały więc bardzo złagodzone.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: k.pilat@rp.pl

Izby skarbowe często zmieniają odpowiedzi urzędów, argumentując to tylko tym, że ich zdaniem są nieprawidłowe. Sądy administracyjne kwestionują jednak takie decyzje. Przypominają, że ordynacja podatkowa pozwala na weryfikację interpretacji z urzędu, tylko jeśli rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W jednym z wyroków sąd stwierdził także, że redakcyjna zmiana przepisów nie może być przyczyną weryfikacji interpretacji. To dobre informacje dla podatników, którzy otrzymali korzystną odpowiedź w sprawie, w której fiskus później zmienił zdanie. Przykładem są zasady opodatkowania pakietów medycznych oferowanych pracownikom. Jeszcze kilka lat temu urzędy skarbowe zgodnie twierdziły, że nie trzeba od nich pobierać podatku. Teraz zwykle uważają inaczej. To jednak nie jest wystarczająca przesłanka, aby zweryfikować wydane wcześniej interpretacje.

Różnice w rozumieniu przepisu nie uprawniają do zmiany z urzędu wiążącej interpretacji.

Jest to możliwe, tylko jeśli jest ona oczywiście sprzeczna z prawem. Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 8 lutego 2008 r. (sygn. III SA/Wa 1804/07).

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku