Od 11 października skarga na interpretację jest rozpatrywana przez wojewódzki sąd administracyjny właściwy ze względu na miejsce lub siedzibę skarżącego. Wynika to z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282058]rozporządzenia z 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (DzU nr 163, poz. 1016).[/link]
[srodtytul]Uciążliwe podróże[/srodtytul]
Przez ponad rok wszystkie sprawy dotyczące interpretacji były rozstrzygane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. To skutek zmian w ordynacji podatkowej, które obowiązują od 1 lipca 2007 r. Wtedy to zaczęły obowiązywać nowe zasady udzielania odpowiedzi na pytania podatników. Podstawowa zmiana polegała na tym, że interpretacje dotyczące wniosków złożonych po 30 czerwca 2007 r. formalnie wydaje minister finansów (w praktyce przygotowują je Biura Krajowej Informacji Podatkowej). W konsekwencji zmienił się sąd, do którego należało kierować skargi na udzielane odpowiedzi. Co do zasady decyduje bowiem siedziba organu rozstrzygającego daną sprawę.
Kierowanie wszystkich tego typu spraw do WSA w Warszawie wszystkim skomplikowało życie. Do stolicy musiał bowiem podróżować nie tylko pełnomocnik strony lub sam podatnik, ale także reprezentant fiskusa. Odpowiedzi na pytania nie powstają bowiem w Ministerstwie Finansów. Obowiązki w tym zakresie przekazano czterem izbom skarbowym: w Warszawie, Bydgoszczy, Katowicach i Poznaniu, i to zatrudnieni przez nie radcowie prawni reprezentowali podczas rozpraw interesy fiskusa. Dodatkowy skutek to nierównomierne obciążenie pracą wojewódzkich sądów administracyjnych.
[srodtytul]Przepisy przejściowe[/srodtytul]