[b]Potwierdził to NSA w wyroku z 6 listopada 2008 r. (II FSK 1031/07).[/b]
3 kwietnia 2006 r. wpłynął do urzędu wniosek spółki o interpretację. Spółka pytała, czy zwrot udziału w postaci zabudowanej nieruchomości oraz wniesienie tego składnika majątkowego do działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie jest zwolnione od PIT. Organy podatkowe uznały, że takie zwolnienie nie przysługuje. Zdaniem WSA naruszyły jednak art. 14b § 3 ordynacji podatkowej, który mówi, że w razie niewydania postanowienia w terminie trzech miesięcy od chwili otrzymania wniosku organ jest związany stanowiskiem podatnika. WSA uznał, że użyte przez ustawodawcę określenie „wydanie postanowienia” oznacza doręczenie postanowienia stronie, które w tej sprawie nastąpiło po 3 lipca 2006 r. Trzymiesięczny termin został więc przekroczony.
Izba skarbowa zaskarżyła ten wyrok. Jej zdaniem pojęcia wydanie i doręczenie nie mogą być stosowane zamiennie, a interpretacja została wydana w terminie.
4 listopada 2008 r.[b] NSA w składzie siedmiu sędziów wydał uchwałę (I FPS 2/08, opisywana w „Rz” z 5 listopada)[/b], w której stwierdzono, że pojęcie „niewydanie postanowienia”, użyte w art. 14b § 3 ordynacji podatkowej, oznacza brak jego doręczenia w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku o interpretację. W związku z tym w omawianej sprawie NSA orzekł tak jak w uchwale.
[ramka][b]Joanna Zawiejska-Rataj, starsza konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Poznaniu)[/b]