Gdy minie termin, fiskus straci prawo do wydania interpretacji

Jeśli organ podatkowy przekroczy termin do wydania interpretacji podatkowej, przyjmuje się, że wydana została tzw. milcząca interpretacja, a więc taka, która stwierdza prawidłowość stanowiska wnioskującego przedsiębiorcy

Aktualizacja: 09.02.2009 06:58 Publikacja: 09.02.2009 05:30

Gdy minie termin, fiskus straci prawo do wydania interpretacji

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Rzeczywistym autorem takiej interpretacji nie jest organ podatkowy, lecz samo prawo.

[b]Tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 22 stycznia 2009 r. (I SA/Wr 1228/08)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Spółka wystąpiła o interpretację. Pytała, czy czynsz inicjalny i czynsz zerowy powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo z chwilą ich poniesienia, czy też opłaty te trzeba rozliczać przez cały okres trwania umowy leasingu. Zdaniem spółki opłaty te powinny być wrzucane do kosztów jednorazowo w momencie poniesienia. Ze stanowiskiem tym nie zgodził się jednak minister finansów. Stwierdził, że bez względu na nazewnictwo (opłata wstępna, czynsz inicjalny, czynsz zerowy), jeżeli uiszczenie wynikającej z umowy leasingu określonej kwoty jest warunkiem skutecznego zawarcia tej umowy, to powinno się przyjmować, że jest to koszt dotyczący całej umowy i ściśle określonego czasu jej trwania. Opłaty te należy zatem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Spółka nie zgodziła się z tą interpretacją. Spór trafił do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że zaskarżona interpretacja narusza przepisy procesowe w stopniu nakazującym jej uchylenie. Podejmując rozstrzygnięcie, WSA oparł się jednak na podstawach innych niż wskazane przez skarżącą spółkę. Z przepisów ordynacji podatkowej wynika, że interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania wniosku. Zdaniem sądu termin ten można uznać za zachowany, tylko gdy przed jego upływem interpretacja zostanie skutecznie doręczona wnioskodawcy.

[wyimek]Jeżeli organ podatkowy nie doręczy wnioskodawcy interpretacji przed upływem terminu, traci kompetencje do jej wydania[/wyimek]

Zgodnie z art. 14o § 1 ordynacji podatkowej w razie niewydania interpretacji indywidualnej w terminie zakreślonym w art. 14d uznaje się, że w dniu następującym po tym, w którym upłynął termin do jej wydania, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie. Oznacza to, że jeżeli organ wydający interpretację nie doręczył skutecznie tej interpretacji wnioskodawcy przed upływem terminu określonego w art. 14d, traci on kompetencje do jej wydania. Przepis ten wskazuje, że w obrocie prawnym pojawiła się interpretacja uznająca stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe w pełnym zakresie.

Z art. 14o § 1 ordynacji podatkowej wynika, że prawnym skutkiem uchybienia terminu jest przyjęcie, że została wydana, tzw. interpretacja milcząca (a więc stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie).

Jedyną możliwość korekty takiej interpretacji przewiduje art. 14e § 1 ordynacji podatkowej. Pozwala on ministrowi finansów z urzędu zmienić interpretację, jeżeli stwierdzi jej nieprawidłowość, uwzględniając orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Rzeczywistym autorem takiej interpretacji nie jest organ podatkowy, lecz samo prawo.

[b]Tak wynika z wyroku WSA we Wrocławiu z 22 stycznia 2009 r. (I SA/Wr 1228/08)[/b]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem