Często podatnik, po otrzymaniu interpretacji prawa podatkowego w swojej indywidualnej sprawie, nie zgadza się z przedstawionym w niej stanowiskiem organu podatkowego. W jakim trybie może się od niej odwołać? Tego przepisy ordynacji podatkowej nie wyjaśniają. Nie ma ona bowiem zastosowania do odwołań od interpretacji podatkowych.
[b]Podatnik może jednak zaskarżyć otrzymaną interpretację do wojewódzkiego sądu administracyjnego z powodu jej niezgodności z prawem. Nie może tego jednak uczynić od razu po otrzymaniu interpretacji. Warunkiem wniesienia skargi do WSA jest wcześniejsze wyczerpanie przez podatnika środków zaskarżenia[/b], jeżeli przysługiwały mu one w postępowaniu przed organem podatkowym. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przewiduje bowiem, że [b]w takim przypadku wniesienie skargi do sądu administracyjnego musi być poprzedzone wezwaniem organu podatkowego do usunięcia naruszenia prawa[/b].
[srodtytul]Mamy 14 dni na przygotowanie pisma[/srodtytul]
Zgodnie z prawem o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie dotyczącej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, skargę na interpretację można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu – w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący (podatnik) dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu interpretacji – do usunięcia naruszenia prawa. Pojawia się jednak pytanie, co należy rozumieć przez stwierdzenie „od dnia, w którym dowiedział się lub mógł się dowiedzieć”. Ustawodawca nie precyzuje tego sformułowania. Spróbujmy zatem to zrobić.
[srodtytul]Pole do nadużyć[/srodtytul]