[b]Wynika tak z wyroku WSA w Krakowie z 7 kwietnia 2009 r. (I SA/Kr 1485/2008).[/b]
Sąd po raz kolejny uchylił interpretację organu podatkowego z uwagi na niewydanie jej w ustawowym trzymiesięcznym terminie. Wyrok ten wpisuje się w aktualną linię orzeczniczą sądów administracyjnych, zgodnie z którą brak doręczenia interpretacji w ustawowym terminie skutkuje uzyskaniem mocy wiążącej stanowiska podatnika zaprezentowanego we wniosku o jej wydanie (więcej w artykule „[link=http://www.rp.pl/artykul/288469.html]Ile czasu podatnik ma czekać na wydanie interpretacji[/link]”).
Krakowski sąd zwrócił jednak uwagę na możliwość zmiany z urzędu takiej milczącej interpretacji przez ministra finansów. Stwierdził, że [b]art. 14e w związku z art. 14o § 2 ordynacji podatkowej określa sposób, w jaki tzw. milcząca interpretacja może być wyeliminowana z obiegu prawnego. Minister finansów może w odrębnym postępowaniu, wszczętym z urzędu, przy spełnieniu ustawowych przesłanek zmienić taką milczącą interpretację ukonstytuowaną przez upływ czasu we wniosku podatnika.[/b]
[srodtytul]O co chodziło w sprawie...[/srodtytul]
Skarga jednej z krakowskich szkół wyższych dotyczyła interpretacji indywidualnej wydanej przez ministra finansów w zakresie VAT. WSA w Krakowie, z uwagi na przekroczenie trzymiesięcznego terminu na wydanie interpretacji, odstąpił od oceny zasadności zarzutów skargi. Te bowiem dotyczyły merytorycznego rozstrzygnięcia, a jak wyjaśnił sąd, po upływie terminu do wydania interpretacji wiążące jest dla organu stanowisko podatnika zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji.