[b]Tak wynika z wyroku WSA w Rzeszowie z 10 czerwca 2009 r., I SA/Rz 310/09[/b]
[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]
Spółka zwróciła się do ministra finansów o udzielenie interpretacji. Chodziło o możliwość zastosowania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzenia za pracę twórczą.
Spółka zatrudnia na umowy o pracę pracowników (konstruktorów), efektem pracy których są między innymi utwory rozumiane jako przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Zgodnie z postanowieniami umów o pracę autorskie prawa majątkowe do utworów wytworzonych przez pracowników przechodzą na spółkę z chwilą przyjęcia przez nią tych utworów. Konstruktorzy są twórcami lub współtwórcami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, tworzenie utworów należy do zakresu zadań określonych w umowie o pracę oraz wynikających z zakresu obowiązków przewidzianych dla ich stanowiska.
Spółka zastanawiała się, czy jako płatnik ma prawo zastosować 50-proc. koszty uzyskania przychodu do tej części wynagrodzenia konstruktorów, która dotyczy tworzenia przez nich utworów w ramach wypełniania obowiązków wynikających z umów o pracę. Jej zdaniem jest to możliwe. Inaczej uważał jednak minister finansów. Sprawa trafiła więc do WSA.