Dalej sądzimy, że opłaty powinny zostać zróżnicowane, ale nie byliśmy gotowi do wprowadzenia tego typu zmian. Będziemy nad tym jeszcze pracować – mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik administracji podatkowej w Ministerstwie Finansów.

Resort przedstawił wcześniej plan podwyżki w projekcie założeń zmian ordynacji podatkowej. Uzasadniał, że obecne opłaty są zbyt niskie jak na ilość pracy, której wymaga odpowiedź na skomplikowane pytania dużych podmiotów.

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami cena 1 tys. zł miałaby dotyczyć m.in. banków, zakładów ubezpieczeń, oddziałów lub przedstawicielstw zagranicznych przedsiębiorstw oraz dużych firm, których przychody netto za ostatni rok przekroczyły 5 mln euro. Później MF analizowało różne warianty podniesienia cen, ale nie brano pod uwagę podwyżek dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Ministerstwo obliczyło, że koszt wydania interpretacji indywidualnej wynosi w przybliżeniu 1072 zł. W tych szacunkach uwzględniono dane z 2009 r.: liczbę interpretacji, których było wtedy ponad 28 tys., oraz koszty funkcjonowania biur Krajowej Informacji Podatkowej, przekraczające 30 mln zł.

Pomysł zróżnicowania opłat za wniosek o wydanie interpretacji był krytykowany przez środowisko przedsiębiorców. Uwagi te zostały uwzględnione w trakcie konsultacji społecznych.

Według firmy doradczej KPMG interpretacje podatkowe są bezpłatne w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Szwajcarii. W Rumunii stawka wynosi 1 tys. euro. W Niemczech zależy od wartości przedmiotu transakcji i wynosi od 121 euro do nawet 91,5 tys. euro.

Czytaj również:

Nie będzie wyższych opłat za interpretacje

Nawet 1000 zł za indywidualną interpretację

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

Wzrost cen interpretacji wzbudza kontrowersje

Cios w interpretacje

Nierówne traktowanie

Zobacz serwis:

W urzędzie skarbowym » Interpretacje podatkowe