Odpowiada Wiktor Rainka, prawnik w kancelarii Leśnodorski, Ślusarek i Wspólnicy:
W rozumieniu prawa wizerunek to przedstawienie podobizny danej osoby, które może być utrwalone m.in. na fotografii. Wizerunek, na którym osoba ta jest w pełni rozpoznawalna przez inne osoby, jest chroniony.
Samo wykonanie fotografii, na której utrwalone zostały wizerunki określonych osób, nie narusza jeszcze ich praw. Wynika to bezpośrednio z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wskazuje, że do naruszenia prawa do wizerunku może dojść dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się na rozpowszechnienie tych zdjęć. Rozpowszechnianie oznacza zaś publiczne udostępnianie wizerunku w jakikolwiek sposób, a więc także poprzez prezentowanie zawierających go fotografii na wystawie.
Już samo rozpowszechnianie wizerunku jest naruszeniem praw osoby na nim przedstawionej. Może to także naruszyć inne jej prawa, chociażby to do prywatności.
Czy możemy zatem zgodnie z prawem rozpowszechniać zdjęcia z cudzym wizerunkiem? Tak, należy jednak uzyskać zezwolenie takiej osoby – w postaci oświadczenia lub umowy, w której udzieli nam na to zgody.