Polski serial fabularny"Wielka Woda", którego akcja rozgrywa się latem 1997 r. podczas "powodzi tysiąclecia" - zadebiutował na platformie 5 października. I niemal natychmiast stał się hitem Netfliksa. Serial Jana Holoubka pojawił się w topowej dziesiątce najchętniej oglądanych produkcji w aż 78 krajach, w tym m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii czy Kanadzie.

Czytaj więcej

Trzeba było się ubezpieczyć

Portal wirtualnemedia.pl ujawnił, że twórcy "Wielkiej wody" mogą nie otrzymać dodatkowego wynagrodzenia od Netfliksa, bowiem polskie prawo nie zostało jeszcze dostosowane do europejskiego standardu. W naszym kraju  zgodnie z Ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych tantiemy przysługują współtwórcom filmów i seriali wyświetlanych w stacjach telewizyjnych. W dokumencie nie ma mowy o odprowadzaniu dodatkowych tantiem z tytułu udostępniania filmów i seriali na platformach streamingowych. Gdyby jednak wprowadzono przepisy związane z dyrektywą o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, która została przyjęta przez Parlament Europejski w 2019 r., byłoby inaczej.

Portal przypomina, że Polska była zobowiązana do ich wprowadzenia do maja 2021 r., jednak prace w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wciąż się toczą. Resort nie odpowiedział na pytanie, kiedy do polskiego prawa wejdą przepisy umożliwiające proporcjonalne wynagrodzenia twórców za ich sukces w serwisach VOD.

Dyrektywa ma również pomóc w uzyskaniu tantiem przez dziennikarzy i muzyków za korzystanie z ich pracy w internecie.

Czytaj więcej

TSUE odrzucił skargę Polski na dyrektywę o prawie autorskim