Importerzy i producenci sprzętu do nagrywania, odtwarzania i kopiowania uiszczają specjalne opłaty od ceny sprzedaży tych nośników lub urządzeń. Mają one zrekompensować twórcom brak wpływów z wykorzystywania ich dzieł w ramach tzw. dozwolonego użytku osobistego, który przewiduje prawo autorskie.

Opłaty wpływają na konta organizacji zbiorowego zarządzania i są przez nie dzielone wśród uprawnionych. Ministerstwo Kultury stworzyło w tej kwestii specjalne przepisy zawarte w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=169771]rozporządzeniu w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu sprzedaży przez producentów i importerów (DzU z 2003 r. nr 105, poz. 991 ze zm.[/link]). Nie było ono jednak zmieniane od pięciu lat.

– W tym okresie pojawiło się na rynku wiele nowych urządzeń i nośników, których rozporządzenie w obowiązującym brzmieniu nie obejmuje (płyty Blu-ray i HD DVD, urządzenia systemu High Definition, urządzenia z pamięcią FLASH oraz wykorzystujące możliwości komunikacji przez port USB itd.). W związku z powyższym nowelizacja rozporządzenia, uwzględniająca postęp techniki dokonany w ciągu ostatnich kilku lat, wydaje się uzasadniona i konieczna – podkreśla Ministerstwo Kultury w uzasadnieniu do projektu.

Lista urządzeń i nośników objętych opłatami się wydłuża. Za to stawki opłat co do zasady maleją. Przykładowo [b]stawka od odtwarzacza płyt CD z funkcją nagrywania ma spaść z 3 do 0,94 proc.[/b] Obniżki obejmą zdecydowaną większość urządzeń i nośników dotychczas obłożonych opłatami. Najwyższe, trzyprocentowe, stawki zostaną utrzymane jedynie dla MP3 Single Function, płyty MiniDisc, płyty DVD RAM i kasety magnetofonowej.

Projekt rozporządzenia jest teraz w konsultacjach społecznych. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.