[b]Większość uczestników pogrzebów lub gości na publicznych imprezach nie zwraca uwagi na te sprawy, bo umowy z ZAiKS i innymi organizacjami zbiorowego zarządzania (np. STOART) powinni mieć grający artyści lub organizatorzy, którzy odtwarzają muzykę.[/b] Co istotne, zapłacenie jednej organizacji nie wyklucza konieczności płacenia innym, bo każda z nich ma trochę inny zakres działania.
[b]Obowiązek uiszczania tantiem przez grających publicznie wynika z art. 31[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=181883] ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DzU. 2006 nr 90, poz. 631)[/link].[/b] Określa on dokładnie przypadki, kiedy możliwe jest publiczne wykonywanie rozpowszechnionych utworów bez konieczności ponoszenia opłat na rzecz ich twórców.
[srodtytul]Bez tantiem rzadko[/srodtytul]
[b]Jest jednak wiele ograniczeń. [/b]Po pierwsze – przywilej ten dotyczy tylko ceremonii religijnych, imprez szkolnych i akademickich lub oficjalnych uroczystości państwowych, gdy nie łączy się z tym osiąganie (choćby pośrednio) korzyści majątkowych i artyści wykonawcy nie otrzymują wynagrodzenia. -Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione, aby można było wykonywać utwory nieodpłatnie – podkreśla radca prawny Ewa Łepkowska z ZAiKS. Przywilej nieodpłatnego publicznego wykonywania nie dotyczy imprez reklamowych,promocyjnych lub wyborczych.
Problem mają też organizatorzy pogrzebów świeckich, bo ich przywilej z art. 31 w ogóle nie obejmuje, nawet gdyby muzycy za granie nie wzięli ani złotówki, ani też nie osiągnęli z tego innych korzyści majątkowych.