Reklama
Rozwiń

Policja: mianowanie na stałe dla wybranych

Policjant w służbie przygotowawczej co do zasady powinien spędzić trzy lata. Okres próby, jakim jest ta służba, może być skrócony lub wydłużony. Takiego rozstrzygnięcia nie może jednak zaskarżyć do sądu.

Publikacja: 15.09.2015 06:50

Policja: mianowanie na stałe dla wybranych

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Osoba przyjęta do służby w policji, zanim zostanie mianowana na stałe, musi odbyć służbę przygotowawczą. Tak wynika z art. 29 ustawy o policji (dalej uop). To czas intensywnego szkolenia i sprawdzania czy osoba taka w praktyce będzie w stanie sprostać stawianym przed nią zadaniom i obowiązkom służbowym. Przy czym ocenie przełożonych podlegają zarówno cechy osobiste funkcjonariusza, jak i jego umiejętności zawodowe.

Okres próby trwa zwykle trzy lata. W szczególnie uzasadnionych przypadkach może on zostać jednak skrócony. Zdecydować o tym może przełożony funkcjonariusza, o którym mowa w art. 32 ust. 1 uop, z wyłączeniem komendanta powiatowego (miejskiego) policji. Oznacza to, że rozstrzygnięcie w tej kwestii podjąć mogą tylko: komendant główny policji, komendant Centralnego Biura Śledczego, komendanci wojewódzcy policji oraz komendanci szkół policyjnych. Mogą oni również zwolnić osoby przyjmowane do policji od odbywania tej służby w ogóle i od razu mianować je na stałe.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
W sądzie i w urzędzie
Nowa funkcja w mObywatelu. Przyda się na starość
Prawo drogowe
Trudniej będzie zdać egzamin na prawo jazdy. Wchodzi w życie "prawo Klimczaka"
Prawo w Polsce
Ponad pół tysiąca głosów na Nawrockiego przypisanych niesłusznie Trzaskowskiemu
Edukacja i wychowanie
Jakie są najlepsze uczelnie w Polsce? Opublikowano ranking Perspektywy 2025
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców