Przesyłki z Chin i Hongkongu droższe. Bruksela i Paryż śladem USA

Od 2 maja obowiązuje w USA cło na przesyłki z portali handlowych z Chin i Hongkongu o wartości do 800 dolarów. Nad wprowadzeniem takiego cła zastanawia się też Unia Europejska i wcześniej Francja.

Publikacja: 03.05.2025 17:23

Przesyłki z Chin i Hongkongu droższe. Bruksela i Paryż śladem USA

Foto: Adobe Stock

Donald Trump podpisał w lutym dekret o zniesieniu ulg w opłatach celnych od przesyłek ze świata o minimalnej wartości (de minimis), co obowiązywało w USA od 1938 r. od wartości do 200 dolarów, a wprowadzono je dla ograniczenia procedur administracyjnych. Realizację tego dekretu zawieszono jednak, bo amerykańskie służby celne nie były przygotowane do kontrolowania zawartości takich przesyłek, więc na lotniskach amerykańskich doszło do chaosu i powstania szybko gór paczek — pisze Reuter.

Za kadencji Baracka Obamy Kongres podwyższył limit wartości przesyłek do 800 dolarów, wywołując prawdziwy zalew kraju tanimi przesyłkami W ostatniej dekadzie ich liczba skoczyła o ponad 600 proc., w 2023 r. urząd celnym CBP naliczył ich ponad miliard. Według Białego Domu, do USA trafiało ponad 4 mln paczek dziennie, w 2024 r. był ich ok. 1,36 mld, ponad cztery razy więcej niż cztery lata wcześniej — podał dziennik „The Guardian” za CBP. Stanowiły ponad 90 proc. towarów wysyłanych do Stanów, a 60 proc. tych przesyłek pochodziło z Chin, głównie z platform e-handlu Temu, Shein czy AliExpress. W 2024 r. zanotowały one 546 mln (Temu) i 235 mln (Shein) zleceń ze świata, w tym ok. 23 proc. i 15 proc. z USA.

Chiński eksport towarów bezpośrednio do odbiorców miał w 2024 r. wartość 240 mld dolarów, stanowił 7 proc. światowej wymiany handlowej i zapewnił krajowi 1,3 proc. PKB — wyliczono w banku Nomura. Chińczycy wysyłali głównie tanią odzież, elektronikę użytkową, wyroby do ozdabiania mieszkań i kosmetyki — podali specjaliści z Nomury. Problem był z tym, że wśród wielu przesyłek de minimis były też ukrywane pod innymi nazwami składniki do produkowania fentanylu, który zabił w 2023 r. niemal 75 tys. ludzi.

Czytaj więcej

USA uderzają w Temu i Shein. Paczki z Chin będą droższe

Ruszają nowe cła

Urząd celny i ochrony granic USA (CBP) ogłosił 2 maja, że „jest gotowy i przygotowany do dokonywania zwiększonej kontroli przesyłek i skutecznego pilnowania, by przepisy były przestrzegane tak, jak ustalono” w prezydenckim dekrecie o zakończeniu postępowania wobec przesyłek de minimis z Chin — poinformowała osoba z biura prasowego urzędu celnego — odnotował Reuter.

Przesyłki z Chin i Hongkongu niezależnie od wielkości i rozmiarów będą teraz podlegać nowej stawce celnej 145 proc. plus każdym wcześniejszym stawkom, poza wyrobami, które zostały zwolnione z cła w kwietniu, np. smartfony. Ich dostawą zajmą się firmy kurierskie FedEx, United Parcel Services czy DHL, przygotowane do tego.

Towary o wartości do 800 dolarów wysyłane do USA z Chin pocztą będą traktowane inaczej. Od teraz będzie pobierany za nie podatek w wysokości 120 proc. wartości albo stała opłata 100 dolarów, która od czerwca wzrośnie do 200 dolarów.

Czytaj więcej

Chińskie zakupy będą droższe. Bruksela nałoży cła na paczki z Temu i Shein

Europa myśli o zniesieniu ulg od 2028 r.

Komisja Europejska zapowiedziała w lutym zniesienie ulgi celnej od przesyłek o wartości do 150 euro, wprowadzonej w 2010 r. Według jej ustaleń, w 2024 r. do krajów Unii trafiło ok. 4,6 mld przesyłek, co oznaczało 12 mln dziennie i ponad 145 co sekunda. „Ta liczba wzrosła dwukrotnie wobec 2023 r. i trzykrotnie względem 2022 r. ” — dodała Bruksela na swym portalu. 91 proc. całości pochodziło z Chin.

Według francuskiego ministra gospodarki, Erica Lombarda, to oznacza, że „każdej nocy startuje z Chin w kierunku europejskiego rynku 600 samolotów towarowych. Tylko Shein i Temu wynajmują dziennie 90 dużych samolotów cargo. — To aberracja ekologiczna. Niektóre wyroby z Chin nie spełniają europejskich norm, a osoby produkujące je pracują w warunkach niezgodnych z naszymi wartościami — powiedział Lombard w kwietniu w kanale BFM TV — cytuje AFP.

Czytaj więcej

Koniec z paczkami wysyłanymi do USA. Hongkong podjął radykalną decyzję

Francja szykuje się do opłat od 2026 r

Szef francuskiej La Poste, Philippe Wahl poinformował w październiku, że do Francji trafiło w w 2024 r. co najmniej 800 mln przesyłek o wartości do 150 euro, urzędy pocztowe odprawiły 22 proc. nadanych przez Temu i Shein, a 5 lat temu było ich zaledwie 5 proc.

Aby zablokować ten potop 29 kwietnia spotkali się na lotnisku CDG w Paryżu ministrowie Eric Lombard (gospodarka i finanse), Amělie de Montchalin (rachunki publiczne), Véronique Louwagie (handel) i Clara Chappaz (technologie cyfrowe), aby omówić, jak przejąć kontrolę nad e-handlem, aby uniknąć zalewu chińskimi wyrobami i przyspieszyć pobieranie opłat od tanich przesyłek.

Amélie de Montchalin ogłosiła po tym spotkaniu, że Francja wprowadzi od 2026 r. „opłatę manipulacyjną od każdej przesyłki wchodzącej do Europy” w wysokości kilku euro za paczkę. Francja chce w ten sposób „antycypować europejską reformę celną spodziewaną w 2028 r. ” — cytuje ją „La Tribune”. Rząd Francji chce skłonić platformy e-handlu do ponoszenia „opłat manipulacyjnych”. A zdaniem pani minister, chodzi o to, „by małą zryczałtowaną sumę od przesyłki płacili importerzy, platformy, a nie konsumenci”.

Donald Trump podpisał w lutym dekret o zniesieniu ulg w opłatach celnych od przesyłek ze świata o minimalnej wartości (de minimis), co obowiązywało w USA od 1938 r. od wartości do 200 dolarów, a wprowadzono je dla ograniczenia procedur administracyjnych. Realizację tego dekretu zawieszono jednak, bo amerykańskie służby celne nie były przygotowane do kontrolowania zawartości takich przesyłek, więc na lotniskach amerykańskich doszło do chaosu i powstania szybko gór paczek — pisze Reuter.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Handel
Puściej pod choinką w Boże Narodzenie 2025. Cios w Świnkę Peppę i Teletubisie
Handel
Deeskalacja wojny celnej między USA a Chinami. Pekin rozważa ofertę Białego Domu
Handel
Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?
Handel
Online kupujemy szybciej i coraz więcej, sklepy przegrywają
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Handel
Mniej przewozów kontenerów, mniej środków w funduszach
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne