Komisja Europejska pracowała nad tym tematem od dłuższego czasu, co także zapowiadaliśmy w tekstach związanych z gospodarką odpadami i ochroną środowiska. Wreszcie jest decyzja, wczoraj KE pokazała przepisy, które nałożą na branżę odzieżową nowe dla nich obowiązki, które jednak już od dawna działają w branży opakowań czy produkcji żywności. Chodzi o wynikającą z założeń Gospodarki Obiegu Zamkniętego - odpowiedzialność producentów za pełny cykl życia wyrobów włókienniczych, obowiązkowe zbiórki ubrań, sortowanie ich według użytego do produkcji surowca, a także recyklingu.
Przepisy chcą także zwiększyć ponowne użycie wyrobów włókienniczych w Unii Europejskiej. Warto zauważyć, że w Polsce tę ostatnią działkę intensywnie rozwija sam rynek, z uwagi na inflację i spadającą zdolność nabywczą konsumentów – wybuchła wręcz moda na second handy. Odzież używaną kupuje już co drugi Polak, stacjonarnie czy – coraz częściej – w internecie.
Czytaj więcej
Popularność towarów z drugiej ręki mocno rośnie, napędzana m.in. pnącymi się w górę cenami odzieży. Mimo to sklepów second-hand od lat ubywa, a klientów zdobywają platformy internetowe.
Komisja oczekuje, że zmiana prawa przyczyni się do stworzenia lokalnych miejsc pracy i zaoszczędzi pieniądze dla konsumentów w UE i poza nią, a jednocześnie zmniejszy wpływ produkcji wyrobów włókienniczych na zasoby naturalne. Co dokładnie proponuje Bruksela branży odzieżowej? KE chce wprowadzić obowiązkowe systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta w odniesieniu do wyrobów włókienniczych we wszystkich państwach członkowskich UE. Te systemy już działają i skutecznie poprawiły gospodarowanie odpadami z opakowań, baterii czy sprzętu elektronicznego i elektrycznego. - Producenci pokryją koszty gospodarowania odpadami włókienniczymi, co będzie również stanowić dla nich zachętę do ograniczania ilości odpadów i zwiększenia obiegu zamkniętego wyrobów włókienniczych – zmiany muszą zacząć się od samego początku cyklu produkcji ubrań – czyli od projektowania – zapowiada KE w informacji prasowej.
Wysokość płatności producentów na rzecz systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta zostanie dostosowana w oparciu o efektywność środowiskową wyrobów włókienniczych, czyli tzw zasadę „ekomodulacji”.