Książka księcia Harry'ego hitem w Polsce. Wiemy, ile już sprzedano egzemplarzy

Od polskiej premiery najgłośniejsza biografia ostatnich lat sprzedała się już w 50 tys. egzemplarzy. Na całym świecie sprzedaż idzie doskonale.

Publikacja: 21.03.2023 12:17

Książka księcia Harry'ego hitem w Polsce. Wiemy, ile już sprzedano egzemplarzy

Foto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

W Polsce książka księcia Harry'ego pod tytułem „Ten drugi” ukazała się w lutym i wzbudziła duże zainteresowanie, podobnie jak w innych krajach. Sprzedaż od razu była bardzo wysoka. - Do 6 marca była to liczba 40 tysięcy. Dziś jest to już liczba 50 tysięcy egzemplarzy - mówi Magdalena Śniecińska z działu promocji Wydawnictwa Marginesy, polskiego wydawcy tytułu.

Czytaj więcej

Książę Harry: Nie powiedziałem wszystkiego. Nie wybaczyliby mi tego

Na świecie książka „Spare” ukazała się 10 stycznia, a datę premiery zmieniano z powodu śmierci królowej Elżbiety II. Od razu był to globalny hit, tylko w dniu premiery sprzedaż w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie wyniosła 1,43 mln sztuk, ponieważ przedsprzedaż trwała już kilka tygodni wcześniej.

Książka pobiła rekord Guinnessa jako najszybciej sprzedająca się książką z gatunku literatury faktu. Wcześniejszy rekord należał do książki byłego prezydenta USA Baracka Obamy pod tytułem „Ziemia obiecana”. Ta publikacja w dniu premiery w 2020 r. znalazła 887 tys. nabywców. W Wielkiej Brytanii sprzedaż „Spare” wyniosła ok. 400 tys. sztuk, ale tu rekordy są na długie lata bezpieczne, wynikom serii o Harrym Potterze nikt nie jest w stanie póki co zagrozić. Nawet były członek rodziny królewskiej.

Czytaj więcej

Książę Harry pozwał wydawcę "Daily Mail”. Sąd orzecze na jego korzyść bez procesu?

Choć „Spare” jest powszechnie krytykowana jako przykład sensacji za wszelką cenę, to wzbudza ogromne zainteresowanie. Książę w serii promujących wywiadów opowiadał wiele mniej czy bardziej niesmacznych historii, dodatkowo często mijając się z prawdą. Jednak czytelnikom to nie przeszkadzało i choć „Spare” jest teraz regularnie wyśmiewany w programach satyrycznych i stand’upach, to jednak sprzedaż nadal jest na wysokim poziomie. Z wielu krajów płyną sygnały o szykowanych dodrukach.

Handel
Znów częściej robimy zakupy, zwłaszcza w piątki
Handel
Amerykańska sieć handlowa zwolniła pracowników za interwencję w napadzie
Handel
Brytyjskie supermarkety walczą z marnowaniem mleka. Wprowadzają ważną zmianę
Handel
Ruszają sezonowe Żabki w turystycznych miejscowościach
Handel
Niemiecki koncern chciałby odkupić swój rosyjski biznes. Stawia warunki