– W Polsce mamy obecnie prawdziwą gorączkę złota. Inwestorzy kupują wszelkie dostępne produkty z tego kruszcu – ocenia Jarosław Żołędowski, prezes giełdowej Mennicy Skarbowej, która jest – jak twierdzi – największym w Polsce dilerem złota inwestycyjnego i innych metali szlachetnych. Według prognoz spółki, w tym roku padnie w Polsce kolejny rekord wielkości sprzedaży złota inwestycyjnego, która przekroczy 10 ton.

Czytaj więcej

Polacy uciekając przed inflacją kupują złoto. Dilerzy biją rekordy

Styl i wzrost wartości

– Zakup złota wymaga mniejszego kapitału niż np. nabycie nieruchomości, a jego fizyczny charakter sprawia, że często traktowane jest ono jako bezpieczniejszy nośnik wartości niż np. kryptowaluty – przypomina Jakub Rybacki, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Na tych alternatywnych inwestycjach korzystają też firmy jubilerskie, których przychody rosną w dwucyfrowym tempie. – Klienci coraz częściej wybierają biżuterię z tego kruszcu, doceniając jego wartość inwestycyjną. Decyduje nie tylko design i styl wzorów, ale też ich potencjał wzrostu wartości – podkreśla Michał Stawecki, dyrektor marketingu firmy Apart.

Jednak nawet ci, którzy nie kupią pod choinkę złotej biżuterii czy monet, muszą się liczyć z dużo większymi wydatkami niż przed rokiem. Jak wynika z wyliczeń „Rzeczpospolitej", za zestaw podstawowych produktów potrzebnych do przygotowania kolacji wigilijnej dla czteroosobowej rodziny w tym roku zapłacić trzeba 118 zł, o 12,4 proc. więcej niż rok temu. W prowadzonym od kilkunastu lat badaniu bierzemy pod uwagę tylko bazowe towary, bez półproduktów czy dań gotowych.

Czytaj więcej

Te święta będą drogie. Skok kosztów Wigilii najwyższy od kilkunastu lat

Droższe promocje

Lista produktów, za które trzeba zapłacić więcej, jest długa, w zasadzie wszystko jest droższe. W latach poprzednich wigilijne koszyki często taniały, ale teraz powinniśmy się raczej nastawić na długi okres podwyżek. W sklepach ceny się oczywiście różnią, czasami można trafić na ofertę promocyjną, ale rosnący trend jest czytelny.