W Niemczech państwowy bank KfW postanowił kupić 20 proc. w operatorze sieci przesyłowej wysokiego napięcia 50Hertz, aby zablokować ofertę chińskiej State Grid. Berlin zamierza ponadto zawetować planowaną sprzedaż chińskim inwestorom Leifeld Metal Spinning, której klientami są firmy pracujące dla lotnictwa, chemii i motoryzacji. Rozmowy trwają, ale rząd ogłosi sprzeciw w tym tygodniu — podała osoba z kół rządowych. Pierwszy poinformował o tym tygodnik „Wirtschaftswoche”.
Rzecznik chińskiego MSZ, Geng Shuang stwierdził na piątkowym briefingu, że resort zauważył informację o firmie z Liefeld i wyraził zaniepokojenie. — Mamy nadzieję, że niemiecka strona potrafi obiektywnie ocenić chińską inwestycję i stworzyć uczciwe, otwarte warunki dostępu rynkowego chińskim firmom inwestującym w Niemczech — powiedział.
Działania te wynikają z zaniepokojenia w kilku krajach: Stanach, Niemczech, Francji, Australii i W. Brytanii, że Chiny i inni rywale zyskują przejęciami dostęp do kluczowych technologii. Niemiecki resort gospodarki wyjaśnił, że chce mieć lepsze narzędzia w utrudnianiu przejmowania niemieckich firm przez inwestorów spoza Unii, którzy nie dostosowują się do przepisów rynkowych. Rząd zaostrzył już w 2017 r. kontrolę nad inwestycjami zagranicznymi po serii głośnych przejęć przez chińskie firmy umożliwiając władzą interwencje, jeśli kupujący zgromadzi 25 proc.
Przypadek 50Hertza
Organizacja pracodawców BDI skrytykowała kupno udziałów w 50Hertz przez KfW. — Taka jednorazowa decyzja stwarza ryzyko popsucia klimatu dla inwestycji zagranicznych — stwierdził Stefan Mair z kierownictwa BDI i zwrócił uwagę, że przepisy z ubiegłego roku mówią, iż problem powstaje dopiero po przekroczeniu udziału 25 proc.
Australijski fundusz od infrastruktury IFM wystawił wiosną na sprzedaż 20 proc. w 50Hertz dostarczającej prąd dla 18 mln ludzi, kupił go większościowy udziałowiec z Belgii, Elia. IFM wystawił kolejne 20 proc. w lipcu, chińska State Grid wystartowała drugi raz oferując prawie miliard euro. Elia ogłosił, że wykorzystał prawo kupna tego udziału, ale odstąpi go bankowi KfW na tych samych warunkach; w kwietniu zapłacił 976 mln euro za 20 proc. IFM i Elia kupiły 50Hertz od Vattenfalla w 2010 r. za 810 mln euro.