Czy bałtyckie tygrysy najszybciej pokonają recesję wirusa?

Litwa, Łotwa i Estonia mocno odczują skutki pandemii. Najwięcej straci Litwa, ale też najszybciej te straty odrobi, uważa Bruksela. Wilno jest jeszcze większym optymistą.

Aktualizacja: 07.05.2020 12:10 Publikacja: 07.05.2020 11:53

Jedna z kawiarni w centrum Wilna

Jedna z kawiarni w centrum Wilna

Foto: AFP

Według Komisji Europejskiej PKB Litwy w tym roku zmniejszy się o 7,9 proc., Łotwy o 7 proc., Estonii o 6,9 proc. W przyszłym roku Litwa niemal nadrobi straty i gospodarka zyska 7,4 proc. W wypadku Łotwy będzie to przyrost o 6,4 proc. A Estonii - o 5,9 procent.

Konsumpcja na Litwie spadnie w tym roku o 9,9 proc. Nakłady inwestycyjne (inwestycje) zmniejszą się o 5 proc., a konsumpcja sektora publicznego wzrośnie o 1 proc. Eksport i import Litwy w tym roku ma się zmniejszyć odpowiednio o 12,5 proc. i 12 proc.

Według KE, ze względu na zmniejszenie popytu i niższe ceny energii elektrycznej, średnioroczna inflacja wyniesie 0,8 proc. W 2021 r będzie to 1,5 proc. Bezrobocia sięgnie niemal 10 proc. KE przewiduje, że dzięki realizacji planu promocji gospodarki i automatycznych stabilizatorów deficyt sektora elektroenergetycznego na Litwie w tym roku wyniesie 6,9 proc. PKB.

Wzrośnie też dług publiczny, co na związek z tegorocznymi wydatkami na wsparcie gospodarki w czasie pandemii. Wciąż jednak poziom zadłużenia Litwy pozostanie bezpieczny i nie przekroczy 50 proc. PKB.

Litewskie władze są większymi optymistami. Minister finansów Wilius Szapoka twierdzi wręcz, że litewska gospodarka szybciej odrodzi się po kryzysie, aniżeli gospodarki innych państw Unii. - Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że nasz biznes jest bardziej przedsiębiorczy niż ten w krajach starej Unii (państwa zachodnie-red), to pomimo faktu, że recesja będzie w przybliżeniu podobna, odrodzenie gospodarki Litwy będzie szybsze i większe - powiedział minister cytowany przez agencję BNS.

Jego zdaniem kryzys pokazał, że litewscy przedsiębiorcy „szybko przystosowali się do sytuacji". - Większość rodzajów biznesu wyjdzie z pandemii wzmocnionych, gdyż znajdzie nowe rynku i stworzy nowe produkty - dodała Szapoka.

Litewscy eksperci są mniejszymi optymistami aniżeli władze. Nerijus Maciulis główny ekonomista banku Swedbank na Litwie zwraca uwagę na 11,3 procentową obecnie stopę bezrobocia i sytuację w eksporcie.

- Największą niewiadomą pozostaje nie to jak będzie się zmieniał popyt wewnętrzny, ale jakie będą perspektywy eksportu. A te w najbliższym czasie są dość smutne - podkreśla ekonomista.

Gospodarka
Minister finansów: Inflacja nie będzie tak wysoka jak prognozuje NBP
Gospodarka
Doganiamy Japonię, ale jak przedłużyć złoty wiek
Gospodarka
Adam Glapiński, prezes NBP: Nie ma podstaw do obniżania stóp procentowych
Gospodarka
Tego może domagać się Putin. Nieoczekiwany warunek Kremla
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Gospodarka
Nowe, „piekielne” sankcje USA. Czym Donald Trump uderzy w Putina?
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń