- To nie kryzys z pieniędzmi, ale z pomysłami — powiedział Reuterowi jeden z przedstawicieli władz mając na myśli konkretne projekty inwestycyjne, które pomogą gospodarce wydobyć się z rekordowej recesji. W kraju, któremu nie udało się zatwierdzić od 2016 r. pełnego rocznego budżetu z powodu długotrwałego kryzysu politycznego konieczność zagospodarowania takiej góry pieniędzy stała się ogromnym wyzwaniem — mówią ludzie z kół rządowych.

Hiszpania została mocno dotknięta przez pandemię, koronawirusa stwierdzono u ponad 640 tys. ludzi, najwięcej w Europie, zmarło ponad 30 tys., gospodarka skurczyła się w II kwartale o 18,5 proc., większy spadek miała tylko W. Brytania.

Aby wyjść z tej zapaści Hiszpania dostanie ok. 140 mld euro w postaci darowizn i pożyczek z unijnego funduszu odbudowy 750 mld euro. W tej sumie znajduje się 43 mld euro samych grantów w najbliższych 2 latach, to równowartość 8 proc. rocznych wydatków. — Wydanie takich pieniędzy nie będzie łatwe — przyznał drugi przedstawiciel władz. Cztery osoby związane z zarządcami tych środków mówią o niepokoju i obawach, jak uruchomić całą machinę, która zagospodaruje taką sumę. Inna osoba znająca sprawę poinformowała, że główne projekty mające otrzymać fundusze zostały już wytypowane i Hiszpania dotrzyma z pewnością terminów i wymogów ustalonych przez Brukselę.

Komisja Europejska zaleciła rządom krajów Unii wydawanie tych pieniędzy na zieloną energetykę, transport i na technologie cyfrowe. Premier Pedro Sanchez, który na lipcowym szczycie walczył o zatwierdzenie funduszu na odbudowę zlecił swemu urzędowi nadzór nad wdrożeniem planu odbudowy, ma w tym doradzać grupa złożona z szefów firm. Minister gospodarki, Nadia Calvińo jest też zaangażowana, kończy prace nad planem reform zawierającym główne projekty kwalifikujące się do wykorzystania unijnych pieniędzy. Ma go przedstawić Brukseli do 15 października.

- Teraz największym wyzwaniem jest jak w pełni wykorzystać napływające pieniądze i czy będą takie projekty, które pozwolą na duże wchłonięcie tych inwestycji — powiedział José Moises Martin, dyrektor firmy doradzającej władzom Red2Red.

Poza środkami na odbudowę gospodarki. Bruksela zatwierdziła preferencyjną pożyczkę 21 mld euro dla Hiszpanii na sfinansowanie rządowej części wspierania technicznego bezrobocia (ERTE), co zmniejszy presję na resort finansów, który od miesięcy zapożyczał się na to.

Osoba związana z resortem ds. budżetu podała, że przychody były ostatnio większe od spodziewanych, emisja papierów dłużnych we wrześniu zmalała w porównaniu z innymi miesiącami. Bank centralny obniżył jednak do 4,1-7,3 proc. prognozę wzrostu gospodarczego w 2021 r. Jego główny ekonomista Oscar Arce wyjaśnił, że zgodnie z najlepszym scenariuszem wydarzeń, unijne środki mogą zwiększyć średnioterminowy wzrost PKB o 2 punkty procentowe, ale cały sukces będzie zależeć od wybrania właściwych projektów inwestycyjnych.