W wyjeździe brała udział blisko 100-osobowa grupa przedsiębiorców z 11 branż.
- Nasze gospodarki przeszły podobne zmiany w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, rozwoju infrastruktury, rozwoju innowacji oraz przemysłu – mówił podczas forum Schetyna. Nawiązał również do inwestycji tureckich w Polsce, m.in. do udziału tureckiego konsorcjum w budowie drugiej linii metra, a także obecności polskich autobusów w tureckim Izmirze. - Turcja jest dla Polski rynkiem priorytetowym – podkreślał prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) Sławomir Majman. W 2013 roku PAIIZ realizowała finansowany ze środków unijnych projekt promocji polskiej gospodarki w Turcji, a polskie firmy brały udział w organizowanych w tym kraju targach branżowych.
Według ministra Sawickiego, polskie firmy maja atrakcyjną ofertę dla modernizacji tureckich gospodarstw. Mogą także dostarczać maszyny rolnicze. Współpraca możliwa jest także w przetwórstwie i magazynowaniu produktów rolnych.
Według Ministerstwa Gospodarki, ubiegłoroczne obroty handlowe między Polską a Turcją wyniosły ponad 5,8 mld dolarów. Oznacza to wzrost o 7 proc. w porównaniu z rokiem 2013. Polski eksport do Turcji wyniósł ponad 3,1 mld dolarów. Stanowi to wzrost o 3 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego. W strukturze polskiego eksportu do Turcji dominowały wyroby przemysłu maszynowego, pojazdy samochodowe i części do nich, wyroby elektromaszynowe, miedź i wyroby z miedzi, preparaty perfumeryjne, tworzywa sztuczne i wyroby z kauczuku oraz papier. W imporcie dominowały pojazdy i części, urządzenia przemysłu maszynowego, maszyny i urządzenia elektryczne, tworzywa sztuczne oraz wyroby z żeliwa i stali.
Z prognoz firmy analitycznej Oxford Economics wynika, że eksport z Polski do Turcji może rosnąć w nadchodzących latach w tempie 10-13 proc. rocznie, co sprawi, że kraj ten będzie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków eksportowych Polski.