Kapituła zaproponowała 16 nominacji, spośród których Głowa Państwa wyłoniła 5 laureatów. Wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich Za innowacyjność, prezydent Bronisław Komorowski wyróżnił krakowską spółkę SELVITA, która ponownie uzyskała nominację do tej nagrody. Jest to "największa w Europie Środkowo-Wschodniej firma biotechnologiczna zajmująca się odkrywaniem i rozwojem leków stosowanych w leczeniu przede wszystkim chorób nowotworowych". Zatrudnia ona 225 pracowników, w tym 70 z tytułem doktora. Nominując ją do nagrody podkreślono m.in. że przedsiębiorstwo z Krakowa " przygotowało innowacyjne inhibitory kinaz w projekcie prowadzącym do opracowania przełomowych, genetycznie zindywidualizowanych leków stosowanych w terapiach onkologicznych". Drugim laureatem, w kolejnej kategorii "Obecność na Rynku Globalnym", została Grupa Kapitałowa INGLOT , której siedziba mieści się w Przemyślu. W nominacji Kapituła Nagrody zaznaczyła, że obecnie jest to "jedna z największych polskich marek kosmetycznych. INGLOT ma ponad 500 salonów i punktów sprzedaży na całym świecie, w tym 200 w Polsce, a jej produkty dostępne są w 70 państwach na 6 kontynentach.
W kategorii "Ład Korporacyjny i Społeczna Odpowiedzialność Biznesu" prezydent Komorowski statuetkę przyznał spółce PROMOTECH z Białegostoku specjalizującej się w produkcji elektronarzędzi i sprzętu dla budownictwa. Nominując do nagrody podkreślono, że 90 proc. produkcji tej firmy trafia na eksport. W spółce "funkcjonuje system corocznych ocen obligatoryjnych dla wszystkich zatrudnionych", ponadto przedsiębiorstwo zapewnia pracownikom m.in. prywatną opiekę medyczną, dodatek za urodzenie dziecka i coroczne dofinansowanie wyprawek szkolnych. Firma jest też mecenasem kultury i lokalnych stowarzyszeń.
W czwartej "ekologicznej" kategorii Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP statuetkę odebrała Magdalena Sobierajczyk z Zakładu Utylizacji Odpadów w Gorzowie Wielkopolskim. Uzasadniając nominację tej firmy do nagrody w kategorii "Zielona Gospodarka" zauważono, że "dzięki zastosowaniu automatycznej segregacji odpadów odzyskuje maksymalną ilość surowców wtórnych". Gorzowska firma posiada własne Centrum Badawczo- Wdrożeniowe "Eko-innowacje", a wykorzystując "zrekultywowane zamknięte środowiska odpadów m.in. zamienia je w pole golfowe "Zawiercie" w Gorzowie Wielkopolskim."
Aż 4 nominacje przyznano w tym roku w kategorii "Trwały Sukces". Wiesław Rozłucki - przewodniczący Kapituły Nagrody Prezydenta RP- tłumaczył to bardzo dużą liczbą zgłoszeń firm godnych nagrody- wykazujących trwały rozwój. Mówił, że nie spodziewał się aż tylu pretendentów w ustanowionej przed rokiem kategorii. Prezydent Komorowski wybrał tu Spółdzielnię Mleczarską "Mlekovita" (Wysokie Mazowieckie). Spółdzielnia działa od 1928 r. Obecnie jest największą grupą mleczarską w Polsce i posiada 14 zakładów oraz 29 centrów dystrybucyjnych. Mlekovita współpracuje z ponad 20 tys. dostawców mleka, a średnioroczny wzrost przychodów firmy w ostatnich 20-latach wyniósł 10 -proc.
Właśnie do trwałego sukcesu polskich firm i całej gospodarki odniósł się w swym wystąpieniu prezydent Komorowski. Zauważył, że Polska jest na trzecim miejscu w świecie pod względem ciągłości trwania, nieprzerwanego gospodarczego wzrostu. Przed nami są tylko Chiny i Niemcy. Prezydent podkreślał: "jestem przekonany, że kolejnym ogromnym zadaniem, które przed nami stoi, to wypracowanie mechanizmów sprzyjających utrwaleniu sukcesu w wymiarze przedsiębiorstwa, miasta i całego kraju". Prezydent zaznaczył, że dla osiągnięcia tego celu niezbędna jest zarówno innowacyjność, jak i właściwe relacje między państwem, a przedsiębiorcami.