Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 13.08.2015 12:41 Publikacja: 13.08.2015 12:21
Foto: Bloomberg
Parlament Federacji Szwajcarii poinformował, że od dziś nie obowiązują już sankcje wobec Iranu. W szczególności zniesiony został zakaz handlu produktami naftowymi i transport irańskiej surowej ropy. Tym samym Szwajcaria dołączyła do innych krajów, które otworzyły drzwi dla irańskiej ropy. Zdaniem Banku Światowej osiągnięcie przez Teheran wydobycia na poziomie sprzed sankcji (2,5 mln bd) zajmie 8-12 miesięcy.
Bez zmniejszenia wydobycia, spowodowałoby to spadek ceny ropy do... 10 dolarów/baryłkę. Największe straty (ok. 40 mld dol.) poniesie, według BŚ, Arabia Saudyjska, która dotąd zalewała swoją ropą irańską lukę. Rosja, która także dużo zyskiwała na bojkocie Iranu, straci ok. 34 mln dol. Z drugiej strony niskie ceny ropy pobudzą produkcję w rafineriach.
Zespół Rafała Brzoski, który pracuje nad likwidacją barier prawnych, przekazał rządowi pierwsze 111 propozycji zmian przepisów. Ponad 60 proc. z nich dostało zielone światło, 30 proc. wymaga jeszcze dalszych prac, a tylko 8 proc. nie wejdzie w życie.
Czy Europa może liczyć, że bank centralny USA zapewni jej dopływ dolarów w czasie napięć rynkowych – zastanawiają się przedstawiciele banków centralnych i organów nadzoru finansowego. Są oni zdania, że wysoce nierealne byłoby niedotrzymanie przez Fed swych zobowiązań, a sam bank nie dał ani razu do zrozumienia, że mógłby tak postąpić.
Komisja Europejska przedstawiła „mapę drogową” prowadzącą do utworzenia unii rynków kapitałowych (CMU/UMC) w Unii Europejskiej. Zasadniczym wskazaniem jest szybko działać.
Niby wciąż obowiązują, ale dla ekipy Donalda Trumpa stały się niewidoczne. Amerykańska kontrola przestrzegania antyrosyjskich sankcji przestała funkcjonować.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Po raz dziesiąty z kolei za najszczęśliwszy naród na świecie uznano Finów. W całej Skandynawii żyje się bardziej bezproblemowo, niż w innych miejscach na świecie.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy ukraińskie drony atakowały m.in. obwód rostowski, a rosyjskie - obwody kijowski i zaporoski.
Już 950 gmin, czyli ponad 38 proc., zgłosiło się do pełnienia zadań operatorów w programie „Czyste Powietrze”, informuje NFOŚiGW. Mają pomóc mieszkańcom w przebiciu się przez formalności przy termomodernizacji domu.
Jak długo firma przesyłowa płaci właścicielowi gruntu za dostęp do swej sieci, nie można mówić, że zasiedziała służebność przesyłu. A więc nie może korzystać z gruntu innej osoby przy i pod siecią za damo. To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego.
Nieoczekiwana zmiana na czele francuskiego giganta energetycznego EDF. Przyczyną odejścia prezesa Luca Rémonta ma być różnica wizji rozwoju między nim a Pałacem Elizejskim. EDF był faworytem w wyścigu o budowę drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Jednego z ostatnich wywiadów Rémont udzielił „Rzeczpospolitej”.
Za pieniądze Sbierbanku stworzono sztuczną inteligencję, która ma – jak donoszą rosyjskie media – przewyższać popularne chatboty z Chin i USA. Ale czy z nazwą GigaChat Max mogło być inaczej? Ten projekt musiał zakończyć się sukcesem.
Polska Grupa Energetyczna chce wydać 18 mld zł na 85 magazynów energii o łącznej pojemności 17,2 GWh. Prezes Dariusz Marzec ujawnia, że poza Żarnowcem powstaną one także w Gryfinie, Krakowie, Rogowcu i Rybniku.
- Zakończenie wojny jest możliwe tylko pod warunkiem, że Rosja sama ją zakończy i wycofa wojska - powiedział w rozmowie z Wirtualną Polską Ben Hodges, generał w stanie spoczynku, były dowódca wojsk amerykańskich w Europie. Jego zdaniem Europa powinna wpływać na wynik rozmów pokojowych dotyczących Ukrainy.
Pojawiają się wątpliwości co do przedstawionego przez Francję i Wielką Brytanię planu, by przestrzeganie przyszłego porozumienia pokojowego na Ukrainie gwarantował kontyngent wojsk wysłanych nad Dniepr przez europejskie państwa – pisze „The Telegraph”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas