Reklama

18 pakiet unijnych sankcji na stole. Zablokuje rosyjsko-amerykańskie biznesy

Komisja Europejska ma gotowe propozycje 18 pakietu sankcji wobec Rosji. Uderzy on m.in. w rosyjską ropę, a także w banki pomagające Rosji obchodzić sankcje czy w próby reaktywacji gazociągów Gazpromu. Dyskusja rusza w tym tygodniu, a przyjęcie dokumentu zaplanowano do końca lipca.

Publikacja: 10.06.2025 17:29

Komisja Europejska ma gotowe propozycje 18 pakietu sankcji wobec Rosji

Komisja Europejska ma gotowe propozycje 18 pakietu sankcji wobec Rosji

Foto: Bloomberg

- Celem Rosji nie jest pokój, lecz narzucenie rządów siły. Siła to jedyny język, który Rosja zrozumie – powiedziała Ursula von der Leyen we wtorek na konferencji prasowej. Zgodnie z tą filozofią także 18 pakiet ma silnie uderzyć w interesy Kremla.

Pułap cen ropy w dół razem z G7

Komisja Europejska zaproponowała m.in. obniżenie pułapu cenowego dla rosyjskiej ropy naftowej z 60 do 45 dolarów za baryłkę, informuje agencja Reutera. Nowy pułap zostanie omówiony na spotkaniu grupy G7 w tym tygodniu.

Czytaj więcej

17 pakiet sankcji antyrosyjskich przyjęty. Są ciekawe szczegóły

- Zakładam, że zrobimy to razem jako G7. Zaczęliśmy to jako G7, odniosło to sukces jako środek G7 i chcę kontynuować ten środek jako G7 – zapowiedziała szefowa KE.

Propozycja Brukseli obejmuje też wpisanie na czarną listę większej liczby tankowców wchodzących w skład rosyjskiej floty cieni oraz spółek handlujących ropą. W poniedziałek w świat poszła informacja, że Japonia – członek grupy G7, który poparł wszystkie antyrosyjskie sankcje - kupiła transport rosyjskiej ropy dostarczony przez tankowiec z floty cieni, wpisany na czarną listę, tak USA jak i UE. Bloomberg napisał, że surowiec trafił do rafinerii Taiyo Oil. Dostarczył go tankowiec Voyager, który opuścił rosyjską wyspę Sachalin pod koniec maja, przewożąc około 600 tys. baryłek ropy naftowej marki Sakhalin Blend.

Reklama
Reklama

Nord Stream uderzony sankcjami, Belgia pod ochroną

W 18 pakiecie ma się też znaleźć zakaz transakcji z rosyjskimi gazociągami Nord Stream I i Nord Steram 2, o czym mówił już kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Uniemożliwi to realizację takich pomysłów Kremla i Waszyngtonu jak sprzedaż rur amerykańskiemu biznesowi, by ten dostarczał Niemcom rosyjską ropę. Restrykcje obejmą też banki z krajów trzecich zaangażowane w omijanie sankcji.

Czytaj więcej

Kanclerz Friedrich Merz ma dość. Bierze się za Słowację i Węgry

- Kolejna runda sankcji UE przeciwko Rosji będzie dotyczyć dochodów Rosji z energetyki, w tym floty cieni, przemysłu zbrojeniowego i sektora bankowego – zapowiedziała Kaja Kallas, szefowa unijnej dyplomacji.

Jak podaje „Financial Times” (FT), oprócz nowych sankcji wobec Moskwy propozycja Komisji Europejskiej miałaby również obejmować gwarancje, które pomogłyby chronić Belgię przed pozwami ze strony Rosji, zgodnie z dwustronną umową inwestycyjną między tymi dwoma krajami. To właśnie w Belgii zamrożono 190 mld euro aktywów rosyjskiego banku centralnego (w depozytariuszu Euroclear).

Marchewka dla Węgier i Słowacji

Dziennikarze przypominają, że propozycję sankcji Komisji Europejskiej muszą poprzeć wszystkie państwa członkowskie UE. Słowacja i Węgry już wcześniej oświadczyły, że mogą sprzeciwić się dodatkowym sankcjom, co potencjalnie skomplikowałoby negocjacje. Niedawno premier Słowacji Robert Fico powiedział, że Bratysława zablokuje wszelkie sankcje wobec Rosji, które mogłyby zaszkodzić jej interesom narodowym.

Czytaj więcej

Orbán znów sięga po szantaż. Chce rosyjskiego gazu tranzytem przez Ukrainę
Reklama
Reklama

Jednak dotychczasowa praktyka pokazuje, że jest to wyłącznie gra na uzyskanie od Brukseli „czegoś w zamian”. Rozmówcy FT są tu optymistami. Wierzą w osiągnięcie porozumienia w sprawie pakietu sankcji do końca lipca, skoro udało im się przekonać Węgry do zaprzestania blokowania poprzednich pakietów.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Andrij Sibiga zaapelował do Unii Europejskiej o obniżenie maksymalnej ceny rosyjskiej ropy do 30 dolarów za baryłkę. Zdaniem Kijowa, ale też republik bałtyckich, taki poziom najszybciej i najmocniej zmniejszy dochody Kremla z ropy.

- Celem Rosji nie jest pokój, lecz narzucenie rządów siły. Siła to jedyny język, który Rosja zrozumie – powiedziała Ursula von der Leyen we wtorek na konferencji prasowej. Zgodnie z tą filozofią także 18 pakiet ma silnie uderzyć w interesy Kremla.

Pułap cen ropy w dół razem z G7

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Reklama
Gospodarka
Celne starcie amerykańskich gigantów
Gospodarka
Będzie miotła kadrowa w spółkach Skarbu Państwa? Co zrobi nowy minister
Gospodarka
Rekonstrukcja rządu: powstanie centrum finansowo-gospodarcze
Gospodarka
10 postulatów do odświeżonego rządu
Gospodarka
Kijów podliczył, ile potrzebuje na kolejny rok wojny z Rosją
Reklama
Reklama