17 pakiet sankcji antyrosyjskich przyjęty. Są ciekawe szczegóły

Nowy pakiet uderza nie tylko we flotę cieni czy obce statki uszkadzające bałtyckie rurociągi, ale też w dwór Putina, sojuszników z Chin, ZEA, Turcji, producentów dronów i najbardziej nieprzejrzysty paliwowy koncern. Jego właściciel do dziś nawet w Rosji nie jest oficjalnie znany.

Publikacja: 20.05.2025 15:46

Nowy pakiet uderza też w dwór Putina

Nowy pakiet uderza też w dwór Putina

Foto: Bloomberg

Siedemnasty pakiet sankcji Unii Europejskiej przyjęty we wtorek 20 maja obejmuje 75 osób i podmiotów „odpowiedzialnych za działania podważające lub zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy” – podaje oficjalny dziennik UE.

Tankowce, drony i reszta

Na liście sankcji znaleźli się m.in. dyrektor generalny producenta ciężarówek i ciężkiego sprzętu Kamaz, rektor Narodowego Uniwersytetu Badawczego, dyrektor Muzeum Chersonez-Taurydzkiego, a także szefowie i udziałowcy przedsiębiorstw kompleksu wojskowo-przemysłowego.

Czytaj więcej

Rosyjski Kamaz ma tak złe wyniki, że ich nie poda

Ograniczenia dotknęły też paliwowy Surgutnieftiegaz, firmę ubezpieczeniową WSK oligarchy Siergieja Cykaluka, firmę „Pietropawłowsk„ – największy w Rosji koncern wydobywający złoto (należy do oligarchy Pawła Masłowskiego) oraz producentów dronów – „Airburg”, „Stratim”, „Mikrob”, „Finco" i „Aerofregat”. Na liście znalazło się też siedem firm chińskich, dwie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz po jednej z Białorusi i Turcji. Sankcje nałożono również na 189 tankowców, które są częścią rosyjskiej floty cieni.

Kogo ubezpiecza WSK?

Biuro prasowe firmy ubezpieczeniowej WSK poinformowało gazetę RBK, że „nie spodziewa się żadnego znaczącego wpływu na działalność operacyjną w związku z włączeniem do najnowszego pakietu sankcji UE”.

„Działalność jest całkowicie zlokalizowana w Rosji i niezależna od infrastruktury UE. Wszystkie rezerwy ubezpieczeniowe są umieszczane w aktywach na terytorium Rosji, a ochrona reasekuracyjna jest w pełni zapewniana przez Rosyjską Narodową Spółkę Reasekuracyjną. Wszystko to razem pozwala mówić z absolutną pewnością o stabilności finansowej firmy i gwarantować wypełnienie wszystkich zobowiązań wobec klientów i partnerów” - twierdzi ubezpieczalnia. Firma należy do pięciu największych ubezpieczycieli Rosji i według Zachodu bierze udział w ubezpieczaniu starych tankowców floty cieni Putina.

Koncern, który chomikuje gotówkę

Prywatny Surgutnieftiegaz był i jest koncernem wyjątkowym. Nie ma długów, nie bierze kredytów i ma najwięcej zgromadzonej gotówki, bo bardzo mało inwestuje w nowe aktywa. Jedyna jego zagraniczna inwestycja – zakup w 2010 r. ponad 21 proc. akcji węgierskiego MOL - zakończyła się odsprzedaniem akcji rządowi, a i tak przyniosła firmie zysk: 480 mln dol.

Czytaj więcej

Węgrzy odkupią pakiet akcji MOL od Rosjan?

W 2012 r. koncern wsławił się ogromną ilością gotówki trzymanej na lokatach w 10 bankach Rosji. Według funduszu inwestycyjnego East Capital Asset Management, było to ponad 30 mld dol. Oprocentowanie sięgało 4 proc. rocznie, łatwo więc wyliczyć, ile Surgut na tym zarabiał.

Spółka od początku istnienia nie ujawniała też swoich właścicieli. Jednak według rosyjskich mediów właścicielem jest Władimir Bogdanow – dyrektor generalny koncernu (oficjalnie ma 5 proc. akcji), który kontroluje poprzez ponad 30 różnych spółek. Nie można tego do końca potwierdzić, bo rosyjska giełda nie wymaga od swoich uczestników pełnej przejrzystości i ujawnienia rzeczywistych właścicieli.

W 2018 r. departament ds. zagranicznych aktywów resortu finansów USA (za czasów pierwszej kadencji Donalda Trumpa) wpisał na sankcyjną listę Surgutnieftiegaz, a także jego spółki-córki, w tym rafinerię, konglomerat medialny Media-Inwest, bank, sowchoz, zakłady meblowe, firmę ubezpieczeniową i szereg spółek handlujących paliwami, w tym w Królewcu przy granicy z Polską.

Kim jest Władimir Bogdanow?

Urodzony niedaleko Surgutu na Syberii Władimir Bogdanow jest od dawna związany z naftową branżą regionu Tiumeńskiego. To on kupił Surgutnieftiegaz ćwierć wieku temu i zbudował z prowincjonalnej firmy czwarty koncern paliwowy Rosji. Nie wiadomo skąd miał dość pieniędzy na kupno, ale od początku postawił na rosyjski rynek i bazowanie ma własnych środkach. Surgunieftiegaz nie bierze kredytów, a co zarobi, to odkłada na konta bankowe. I udanie ten kapitał powiększa. Bogdanow unika publicznych wystąpień, nie wypowiada się ani o firmie, ani o gospodarce w ogóle. Za to dużo inwestuje w samym Surgucie.
Dzięki koncernowi zapyziałe, półmilionowe, prowincjonalne miasto wyładniało i może pochwalić się kilkoma niezwykłymi budowlami. Np. centrum handlowo-rozrywkowe Wierszina zaprojektował znany architekt holenderski Erick van Egeraat. Budowla została uznana za najoryginalniejsze centrum handlowe na świecie w 2011 r., w prestiżowym rankingu NAI Becar. Równie ciekawy jest niebieski wieżowiec samego koncernu czy wiszący most nad Obem, zasponsorowany miastu przez Surgutnieftiegaz.

Siedemnasty pakiet sankcji Unii Europejskiej przyjęty we wtorek 20 maja obejmuje 75 osób i podmiotów „odpowiedzialnych za działania podważające lub zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niepodległości Ukrainy” – podaje oficjalny dziennik UE.

Tankowce, drony i reszta

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Dłużej nie da się tego ukryć. W Rosji gwałtownie zwalnia gospodarka
Gospodarka
Niskie podatki, tanie kredyty i więcej mieszkań. Kandydaci na prezydenta obiecują
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście