Ile czasu pochłaniają nam obowiązki, a ile przyjemności? Są najnowsze dane GUS

Jako społeczeństwo pracujemy, w tym chodzi też o zajęcia domowe, coraz dłużej. A coraz mniej czasu zostaje na odpoczynek – wynika z badania „Dobowy budżet czasu ludności w 2023 r.”, przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.

Publikacja: 28.06.2024 04:30

Ile czasu pochłaniają nam obowiązki, a ile przyjemności? Są najnowsze dane GUS

Foto: Adobe Stock

Tylko raz na dziesięć lat GUS bada dobowy rozkład naszych podstawowych zajęć i czynności, ale tendencje są wyraźne. „Można wyciągnąć wniosek, że w XXI wieku pracujemy coraz dłużej i coraz więcej czasu poświęcamy na zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Jednocześnie coraz mniej czasu poświęcamy na naukę, korzystanie ze środków masowego przekazu, rozrywkę i kulturę oraz krócej uczestniczymy w życiu towarzyskim” – podsumowują analitycy GUS.

Co pochłania więcej czasu – porównanie z 2013 r.

Tak więc w porównaniu z poprzednim badaniem budżetu czasu, przeprowadzonym w 2013 r., najmocniej wydłużył się przeciętny czas na czynności związane z pracami domowymi – aż o 14 minut. Chodzi tu o takie zajęcia, jak gotowanie, sprzątanie, zakupy itp., oraz opiekę nad dziećmi i osobami starszymi.

Czytaj więcej

Płaca w IT jest prawie dwa i pół razy wyższa niż w firmach odzieżowych

Dużo więcej, bo o 11 minut, poświęciliśmy też na pracę zawodową (choć to akurat wynika z faktu, że większy odsetek społeczeństwa pracuje, a nie z faktu, że indywidualnie praca nas bardziej pochłania) – podaje GUS. A także na zaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych, takich jak spanie, mycie, jedzenie – o 9 minut.

A że doba ma tylko 24 godziny, siłą rzeczy na odpoczynek zostaje już mniej czasu niż dziesięć lat temu. Średni czas przeznaczony na korzystanie ze środków masowego przekazu skrócił się o 11 minut, a na życie towarzyskie i korzystanie z rozrywki i kultury – o 7 minut. Na naukę zaś – o 12 minut.

Czy mężczyźni bardziej angażują się w prace domowe?

W porównaniu z sytuacją sprzed dekady zarówno kobiety, jak i mężczyźni więcej czasu poświęcają na obowiązki (te w pracy i domu), ale ciekawe, że płeć piękna znacząco więcej (aż o 21 minut) przeznacza na aktywność zawodową (za to na prace domowe jedynie o 1 minutę więcej). Za to w przypadku panów najmocniej wydłużyło się zaangażowanie w prace domowe – aż o 20 minut (a rozwijanie kariery zawodowej – o 10 minut).

Efekt jest taki, że obecnie zmniejszyły się dysproporcje pomiędzy kobietami a mężczyznami w zakresie łącznego czasu poświęconego pracy zawodowej i pracom domowym – do 7 minut z 15 minut w 2013 r.

Ile więc czasu poświęcają mężczyźni na obowiązki domowe, a ile kobiety? Z badań GUS wynika, że panom (tym, którzy w ogóle się tego podejmują) zajmuje to średnio 3 godziny i 1 minutę na dobę (z czego niemal 2 godziny to opieka nad dziećmi). Zaś w przypadku kobiet to 4 godziny i 28 minut.

Jak wyglądają 24 godziny z życia przeciętnego Polaka?

Ogółem rzecz biorąc, w 2023 r. prawie połowę doby (47,4 proc.) Polacy w wieku 15 lat lub więcej przeznaczali na zaspokojenie potrzeb fizjologicznych, a 29,9 proc. doby zajmowało im wykonywanie różnego typu obowiązków (w tym także podejmowanych dobrowolnie). Na odpoczynek poświęcali 18,1 proc. doby, a 4,6 proc. zajmowało im przemieszczanie się (np. dojazdy do pracy).

Jak to wygląda w szczegółach? Rzeczywiście najwięcej czasu zajmuje nam to, co musimy robić. Przeciętny Polak przeznacza więc na sen 8 godzin i 33 minuty, na jedzenie i picie – 1 godzinę 41 minut, a na mycie i ubieranie się 1 godzinę 1 minutę dziennie. Różnego typu dojazdy i dojścia zajmują nam średnio 1 godzinę 22 minuty.

Dla tych osób, które pracują zawodowo (40,3 proc. respondentów), drugim w kolejności pożeraczem czasu jest oczywiście praca – zajmuje średnio 7 godzin 38 minut dziennie (a przeciętnie wśród wszystkich badanych praca zajmuje 3 godziny 4 minuty). Ci, którzy się uczą, poświęcają na to średnio 4 godziny 14 minut.

Foto: GUS

Ile czasu na sprzątanie, ile na internet

Niemal wszyscy angażują się w prace domowe i czynności opiekuńcze, na co przeznaczmy niemal 4 godziny na dobę (3 godziny 52 minuty). Najwięcej czasu zajmuje w tej kategorii opieka nad dziećmi (tym, którzy je mają) – 2 godziny 28 minut, a także „obróbka żywności”, czyli przygotowywanie posiłków i zmywanie – 1 godzina 36 minut dziennie. Na utrzymanie porządku w domu (sprzątanie, pranie itp.) Polacy poświęcają średnio 1 godzinę i 11 minut, a na zakupy i temu podobne – 57 minut.

Biorąc pod uwagę czas odpoczynku, zaobserwowano, że najwięcej osób (85 proc.) korzystało ze środków masowego przekazu (czytanie książek, oglądanie telewizji), poświęcając na to przeciętnie 2 godziny 52 minuty dziennie – zauważa GUS.

Czytaj więcej

Nastolatki odcięte od smartfonów? Tak radykalnego pomysłu jeszcze nie było

Z kolei swój wolny czas na korzystanie z komputera czy internetu przeznacza niespodziewanie mało osób: 19,2 proc., poświęcając na to 1 godzinę i 10 minut na dobę.

Ponad połowa Polaków uczestniczy życiu towarzyskim, w rozrywce i kulturze, przeznaczając na to średnio 1 godzinę 44 minuty dziennie. Niemal dwa razy mniej osób uczestniczyło w sporcie lub rekreacji i zajmowało im to ok. 1,5 godziny dziennie.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne