– Mogę powiedzieć jedno: wreszcie! Odblokowanie KPO oznacza skok inwestycyjny dla Wrocławia – komentuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Perspektywa pozyskania środków KPO to bardzo dobra wiadomość dla Krakowa, to możliwość zasilenia budżetu miasta i przyspieszenie realizacji planowanych inwestycji – wtóruje Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.
Dosyć entuzjastyczna reakcja samorządowców na wieść, że Komisja Europejska nie będzie już blokować 137 mld euro, czyli ok. 600 mld zł, unijnego wsparcia z Funduszu Odbudowy i Funduszu Spójności, nie dziwi. Lokalne władze zgłosiły setki projektów możliwych do realizacji z Krajowego Planu Odbudowy, gdy ten był jeszcze w powijakach. Przez ostatnie niemal trzy lata te przedsięwzięcia albo czekały w zamrażarkach, albo były uruchamiane przy finansowaniu z samorządowych budżetów.
– Wiele inwestycji dotychczas staraliśmy się realizować ze środków własnych, do części przygotowywaliśmy się, mając nadzieję na odblokowanie KPO. I dziś jesteśmy w pełnej gotowości do wykorzystania tych funduszy – zaznacza Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska. – Patrzymy na naszych kolegów z innych europejskich miast, którzy już rozliczają te środki. My musimy teraz ciężko pracować, by jak najefektywniej wykorzystać pieniądze, które dzięki zmianie władzy i przywróceniu praworządności trafią do budżetu Gdańska – dodaje.
Czytaj więcej
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała odblokowanie 137 mld euro dla Polski. Pierwsze pieniądze popłyną w kwietniu.
Lista potencjalnych samorządowych inwestycji, które mogą ruszyć po odblokowaniu unijnych funduszy, jest bardzo długa. – We Wrocławiu od czterech lat wiemy, na co te pieniądze wydamy – zaznacza prezydent Sutryk. – Mamy na przykład gotowe fiszki, czyli wnioski o wsparcie z KPO budowy tras tramwajowych na osiedla Maślice i Jagodno oraz budowę trasy tramwajowo-autobusowej na Swojczyce wraz z budową mostów Chrobrego – zaznacza. Dalej prezydent Sutryk wylicza budowę alei Wielkiej Wyspy, projektu spójnej sieci tras rowerowych dla aglomeracji, rozbudowę floty MPK itp. – Kraków posiada spore potrzeby w zakresie inwestycji na rzecz ochrony środowiska, w tym m.in. na wykorzystanie OZE czy też związane z magazynami energii. Chcemy również realizować przedsięwzięcia w zakresie zielonej transformacji miasta czy w obszarze cyfryzacji – podaje z kolei wiceprezydent Kulig.