Dni celebracji więzi belgijsko-polskich

W tym roku Dni Belgijskie odbyły się już po raz 25. Jak zwykle stanowiły znakomitą przestrzeń do spotkań biznesowych oraz uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych.

Publikacja: 23.11.2023 21:00

Jazz & Wine: Belgian Business Mixer był okazją do celebracji więzi między naszymi krajami i nowych k

Jazz & Wine: Belgian Business Mixer był okazją do celebracji więzi między naszymi krajami i nowych kontaktów biznesowych. Spotkaniu towarzyszyła muzyka m.in. saksofonisty Grzegorza Piwowońskiego

Foto: Filip Błażejowski

Materiał powstał we współpracy z Belgijską Izbą Gospodarczą

Spotkania będące okazją do rozmów i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Wydarzenia networkingowe w uroczystej, a przy tym zrelaksowanej atmosferze. Spotkania pod znakiem kultury i muzyki. Tak przebiegała tegoroczna, jubileuszowa, 25. edycja Dni Belgijskich.

Organizowane corocznie Dni Belgijskie to cykl wydarzeń biznesowych, które umożliwiają belgijskim i polskim przedsiębiorcom wymianę dobrych praktyk i doświadczeń. Głównym ich celem jest zwiększanie świadomości dotyczącej obecności belgijskiego biznesu w Polsce.

25 lat tradycji

Dni Belgijskie odbywają się w Polsce już od 25 lat, dla uhonorowania szczególnego charakteru współpracy gospodarczej i kulturalnej między naszymi krajami.

Warto przypomnieć, że w naszym kraju działa przeszło 1,1 tys. spółek, w których jednym z udziałowców jest belgijska firma lub osoba fizyczna mająca belgijskie obywatelstwo (lub jest beneficjentem rzeczywistym). Polska jest na 8. miejscu importerów produktów i usług z Belgii (w 2022 r. wartość importu wyniosła 14,1 mld euro, po siedmiu miesiącach 2023 r. było to 8,1 mld euro) oraz na 14. pozycji wśród eksporterów do tego kraju (odpowiednio 8,3 mld euro i 5,4 mld euro). W obustronnej wymianie handlowej główną rolę odgrywają wyroby chemiczne oraz sprzęt dla sektora transportu.

Tegoroczna edycja Dni Belgijskich została zainaugurowana 12 listopada pokazem kina belgijskiego w kinie Muranów. Była to jednocześnie polska premiera filmu „Na krawędzi” belgijskiego reżysera Michaëla Roskama.

Finał 25. edycji Dni Belgijskich – CEO Forum 2023. Wydarzenie zgromadziło znakomitych gości – niemal

Finał 25. edycji Dni Belgijskich – CEO Forum 2023. Wydarzenie zgromadziło znakomitych gości – niemal stu liderów z różnych sektorów polskiego i belgijskiego biznesu

Filip Błażejowski

Obraz przedstawia fascynującą Brukselę lat 90., ukazując jej wyjątkową atmosferę przez pryzmat rywalizacji gangów i pięknej historii miłosnej. Film ma gwiazdorską obsadę, występują m.in. Adèle Exarchopoulos i Matthias Schoenaerts.

Przed pokazem gościom zaprezentowane zostały możliwości dofinansowania, o jakie mogą ubiegać się polscy producenci przy tworzeniu filmów w Belgii. Po projekcji jej uczestnicy zostali zaproszeni na przyjęcie, podczas którego była okazja do networkingu.

Następnego wieczoru miało miejsce drugie spotkanie z belgijską kinematografią – pokaz flamandzkiego filmu „Girl”. Przedstawia on wstrząsający portret Lary, transpłciowej nastolatki, która pragnie zostać baletnicą. „Girl” to piękna oda do odkrywania własnej tożsamości w trudnych czasach dorastania. Film wyreżyserowany przez Lucasa Dhonta wzruszył widzów na całym świecie, w tym warszawiaków, i został nagrodzony w Cannes oraz nominowany do Złotych Globów.

Biznesowy Mixer

Z kolei 14 listopada odbył się Jazz & Wine: Belgian Business Mixer. Uroczysta impreza była wyjątkową celebracją więzi istniejących między Belgią i Polską. Głównym jej celem było wzmocnienie bilateralnych relacji biznesowych pomiędzy firmami polskimi i belgijskimi. Była to więc znakomita okazja do nawiązania nowych kontaktów. Wydarzenie zaoferowało ponad stu przedsiębiorcom i specjalistom z różnych branż platformę do networkingu i odkrywania możliwości współpracy.

Na potrzeby Mixera, eleganckie Studio Skandal przekształciło się w raj dla miłośników jazzu, a to za sprawą saksofonisty Grzegorza Piwowońskiego i DJ-a Rafała Wrześniowskiego. Goście mieli możliwość zwiedzania urządzonych w nowoczesnym stylu sal studia i delektowania się wyśmienitymi potrawami nawiązującej do kuchni polskiej i belgijskiej.

Następnie 15 listopada odbyła się flagowa konferencja Real Estate, poświęcona trendom na rynku nieruchomościowym. Wydarzenie miało miejsce w nowoczesnym biurowcu Central Point, projekcie belgijskiej firmy Immobel.

Konferencja, która zebrała ponad stu uczestników, pozwoliła zapoznać się z bieżącą sytuacją rynkową oraz kluczowymi elementami reformy planowania przestrzennego w Polsce w 2023 r. oraz ich wpływem na rynek nieruchomości. Nie zabrakło też warsztatów o tematyce prawnej, skupiających się na finansowaniu nieruchomości oraz przekształcaniu przestrzeni biurowych w celu zwiększenia ich wartości.

W czwartek odbyła się pierwsza edycja seminarium HR, którego hasło przewodnie to „Uwolnij potencjał”. Goście zostali zaproszeni do showroomu w całości poświęconego domotyce (domowej automatyce) YAK Living Space Experience, zlokalizowanego na warszawskim Żoliborzu. Goście w przyjemnej atmosferze dyskutowali na temat strategii wspierania komunikacji międzypokoleniowej w branży rekrutacyjnej w celu zwiększenia przekazu wiedzy i ogólnej poprawy produktywności.

Forum liderów

Wieczorem miała miejsce wieńcząca Dni Belgijskie ekskluzywna gala CEO Forum. Wydarzenie zgromadziło niemal stu liderów z różnych sektorów polskiego i belgijskiego biznesu. Spotkali się oni przy wyśmienitej i wyrafinowanej kolacji, podczas której mieli okazję nawiązać nowe relacje, podzielić się swoimi pomysłami i omówić najnowsze rynkowe trendy.

W tym roku gościem honorowym CEO Forum była prof. Joanna Tyrowicz, ekonomistka i członkini Rady Polityki Pieniężnej, która wygłosiła przemówienie na temat obecnego stanu oraz perspektyw polskiej gospodarki.

Podczas CEO Forum Belgijska Izba Gospodarcza przyznała także nagrody BBC Award (Belgian Business Chamber Award), których celem jest docenienie wysiłków, innowacyjnych pomysłów oraz wyjątkowych wysiłków włożonych we wzmocnienie polsko-belgijskich relacji biznesowych członków Izby. Tegorocznymi laureatami zostali: Democo Poland (kategoria złota), BPI Real Estate Poland (kategoria srebrna) oraz BZEN (kategoria bursztynowa).

Organizatorem Dni Belgijskich jest Belgijska Izba Gospodarcza. Główną ideą przyświecającą całemu wydarzeniu jest celebrowanie ścisłych więzi, istniejących między biznesem belgijskim i polskim.

Materiał powstał we współpracy z Belgijską Izbą Gospodarczą

Materiał powstał we współpracy z Belgijską Izbą Gospodarczą

Spotkania będące okazją do rozmów i nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Wydarzenia networkingowe w uroczystej, a przy tym zrelaksowanej atmosferze. Spotkania pod znakiem kultury i muzyki. Tak przebiegała tegoroczna, jubileuszowa, 25. edycja Dni Belgijskich.

Pozostało 95% artykułu
Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
Raport PIE. Co nam dało członkostwo w UE? Gdzie mamy największe zaległości?