Wyniki 46. edycji badania Deloitte Global State of the Consumer Tracker, przeprowadzonego pod koniec sierpnia 2023 r., pokazują nieznaczną poprawę nastrojów polskich konsumentów. Chociaż obawy o dalszy wzrost cen wyraża 54 proc. ankietowanych, jest to o 4 pkt proc. mniej w porównaniu z poprzednim kwartałem.
Czytaj więcej
Wiele wskazuje na to, że październikowa obniżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym roku, choć kolejne ruchy Rady Polityki Pieniężnej powinny być raczej niewielkie. Kto na tym zyskuje, a kto traci?
Odsetek osób spodziewających się wzrostu cen żywności wyniósł 65 proc., podczas gdy trzy miesiące wcześniej takie obawy wyrażało o 10 pkt proc. więcej badanych. Na niemal niezmienionym poziomie pozostają przewidywania dotyczące cen prądu lub gazu (67 proc. wobec 68 proc. w maju). Coraz więcej Polaków obawia się z kolei wzrostu opłat za paliwa: 65 proc. wszystkich ankietowanych, o 5 pkt proc. więcej niż w maju.
Niepokoje dotyczące przyszłego poziomu cen dotyczą nie tylko Polski. Największy odsetek mieszkańców obawiających się jego dalszego wzrostu odnotowano w RPA (75 proc.), Hiszpanii (72 proc.) i w Holandii (70 proc.). Na drugim krańcu zestawienia obaw dotyczących inflacji znalazły się Brazylia (48 proc.), Arabia Saudyjska (45 proc.) i Chiny (34 proc.).
Czytaj więcej
Mocne hamowanie inflacji w krajach strefy euro: wstępne dane za wrzesień mówią o jej spadku do 4,3 proc. w ujęciu rocznym. Ceny w Holandii były wręcz niższe niż przed rokiem.