Indyjski zakaz eksportu ryżu wywoła efekt domina. Uderzy w najbiedniejszych

Zakaz eksportu ryżu z Indii sprawił, że światowy rynek przygotowuje się na podobne działania ze strony innych dostawców. Kraje - eksporterzy ryżu będą teraz chcieli uniknąć potencjalnych niedoborów krajowych.

Publikacja: 11.08.2023 18:39

Wyschniete pole ryżowe na wyspie Jawa w Indonezji

Wyschniete pole ryżowe na wyspie Jawa w Indonezji

Foto: Bloomberg

Decyzja Indii o wstrzymaniu eksportu ryżu wywołała na światowym rynku „dziurę” o wielkości 10 milionów ton metrycznych. Analitycy ostrzegają, że może ona podnieść ceny żywności na całym świecie, nie tylko ceny ryżu – pisze Reuters.

Czytaj więcej

Ceny ryżu mogą ostro pójść w górę. Wszystko przez deszcz i wybory

Wprowadzone przez indyjski rząd ograniczenia są niemal identyczne z tymi, które nałożono na eksport ryżu w 2007 i 2008 roku. Wtedy wywołały one efekt domina, ponieważ wiele innych krajów także zostało zmuszonych do ograniczenia eksportu, aby chronić swoich konsumentów.

Tym razem wpływ na dostawy i ceny może być jeszcze większy, ponieważ Indie odpowiadają obecnie za ponad 40 proc. światowego handlu ryżem w porównaniu z 22-procentowym udziałem 15 lat temu. Analitycy zakładaj, że inne kraje eksportujące ryż, takie jak Tajlandia i Wietnam także pójdą w ich ślady. „Indie są teraz o wiele ważniejsze dla handlu ryżem niż w latach 2007 i 2008. Indyjski zakaz zmusił wtedy innych eksporterów do wprowadzenia podobnych ograniczeń wywołując efekt domina. Teraz też pozostali eksporterzy będą musieli zareagować” – powiedział Reuterowi anonimowo handlarz zbożem z Nowego Delhi, prowadzący globalny dom handlowy.

Ryż na sprzedaż na targu Yaba w Lagos w Nigerii

Ryż na sprzedaż na targu Yaba w Lagos w Nigerii

Bloomberg

Ceny najpopularniejszego podstawowego produktu spożywczego na świecie osiągnęły 15-letnie maksima, wkrótce po tym, jak Indie zaskoczyły rynek w lipcu wprowadzając zakaz sprzedaży powszechnie spożywanego białego ryżu innego niż basmati, aby stłumić krajowy wzrost cen. New Delhi już ograniczyło dostawy ryżu łamanego niższej jakości w 2022 roku. Ograniczone dostawy oznaczają dalszy wzrost światowych cen ryżu i globalną inflację żywności, uderzając w najuboższych konsumentów w Azji i Afryce, twierdzą analitycy i handlowcy. Importerzy żywności już teraz zmagają się z ograniczonymi dostawami spowodowanymi zmienną pogodą i zakłóceniami w dostawach przez wojnę w Ukrainie oraz zakłócenia dostaw przez Morze Czarne.

„Tajlandia, Wietnam i inne kraje eksportujące ryż są gotowe do wypełnienia luki wynikającej z niedoboru ryżu z Indii” – powiedział Nitin Gupta, starszy wiceprezes firmy Olam Agri India, jednego z największych na świecie eksporterów ryżu. Nie wiadomo jednak czy mają aż tak duże nadwyżki ziarna by wypełnić „dziurę” powstałą po indyjskim ryżu.

Czytaj więcej

Inflacja cen żywności zostanie z nami. Kłopoty ma cały świat

W 2008 roku ceny ryżu osiągnęły rekordowy poziom powyżej 1000 USD za tonę po tym, jak Indie, Wietnam, Bangladesz, Egipt, Brazylia i inni drobni producenci ograniczyli eksport.

Tym razem eksporterzy ryżu nie będą w stanie zwiększyć eksportu o ponad 3 miliony ton metrycznych rocznie, próbując zaspokoić lokalny popyt przy ograniczonej nadwyżce, powiedziało Reuterowi trzech dealerów z globalnych domów handlowych. Tajlandia, Wietnam i Pakistan, odpowiednio drugi, trzeci i czwarty co do wielkości eksporter na świecie, zapowiedziały, że chcą zwiększyć sprzedaż, ponieważ popyt na ich uprawy rośnie po wprowadzeniu zakazu w Indiach. Zarówno Tajlandia, jak i Wietnam podkreśliły, że zapewnią, że rosnący eksport nie zaszkodzi krajowym konsumentom.

Wiodącymi importerami ryżu innego niż basmati są Filipiny, Chiny, Senegal, Nigeria, RPA, Malezja, Wybrzeże Kości Słoniowej i Bangladesz.

Czytaj więcej

Rosja znów podbija ceny żywności na świecie

Światowe ceny ryżu wzrosły o około 20 proc. od czasu wprowadzenia zakazu w Indiach. Zdaniem handlowców z międzynarodowych firm handlowych dalszy wzrost o 15 proc. może wywołać ograniczenia ze strony Tajlandii i Wietnamu. „Pytanie nie brzmi, czy ograniczą eksport, ale raczej o to, jak bardzo ograniczą i kiedy podejmą takie środki” – powiedział handlowiec z New Delhi. W tym tygodniu ceny ryżu w Tajlandii i Wietnamie wzrosły do 15-letnich maksimów.

Ryż jest podstawowym pożywieniem dla ponad 3 miliardów ludzi, a prawie 90 procent wodochłonnych upraw tego zboża znajduje się w Azji, gdzie susza wywołana efektem El Nino zagraża uprawom w największych krajach producenckich.

Gospodarka
Kreml sprzeda Chinom rzekę. Czego w zamian oczekuje Władimir Putin?
Gospodarka
Koniunktura gospodarcza w Europie gorsza od oczekiwań
Gospodarka
Euro 2024: gospodarczy mecz Polska wygrywa z Austrią 4:1
Gospodarka
Geopolityczna pozycja Polski też może być szansą
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Gospodarka
Cezary Szymanek: Globalne trendy gospodarcze można wykorzystać na korzyść Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży