MFW pomoże Ukrainie. Kijów dostał, ile chciał

Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego podpisał pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 15,6 miliarda dolarów. To precedens, bo jeszcze nigdy pieniędzy z funduszu nie dostał kraj znajdujący się w stanie wojny.

Publikacja: 01.04.2023 15:23

MFW pomoże Ukrainie. Kijów dostał, ile chciał

Foto: AFP

Zarząd MFW zatwierdził w nocy z piątku na sobotę czasu polskiego czteroletnią pożyczkę dla Ukrainy w wysokości 15,6 mld dolarów. Informacja nie jest jeszcze oficjalna, ale jako pierwszy podał ją Reuters powołując się na osobę dobrze poinformowaną, która poprosiła o zachowanie anonimowości przed publicznym ogłoszeniem.

Grupa wierzycieli Ukrainy poparła bezprecedensowe porozumienie, które wymagało od MFW zmiany zasad udzielania pożyczek. Niezbędne było również odsunięcie terminu, w którym Ukraina zacznie spłacać swoje zadłużenie. Wierzyciele – Kanada, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone – wezwali jednocześnie państwowych i prywatnych pożyczkodawców do pomocy w przywróceniu obsługi zadłużenia Ukrainy. Gospodarka tego kraju skurczyła się o około jedną trzecią po rosyjskiej inwazji.

Czytaj więcej

Pięć krajów UE wezwało Brukselę do odkupienia od nich ukraińskiego zboża

To nie są jedyne pieniądze, jakie otrzyma Ukraina z międzynarodowych instytucji finansowych. Europejski Bank odbudowy i Rozwoju (EBOR) przygotowuje już wsparcie na odbudowę ukraińskiego sektora energetyczne. Po rosyjskich bombardowaniach wymaga on pilnych inwestycji. — Chcemy te pieniądze przekazać jak najszybciej, aby tym samym zmniejszyć ryzyko dla prywatnych inwestycji w ukraińskim sektorze energetycznym — mówiła w ostatni piątek Olga Jeriomina w EBOR.

Matteo Patrone, który w EBOR odpowiada za region Europy Wschodniej, nie ukrywa, że jest optymistą co do „programu reform i otoczenia biznesowego” na Ukrainie. I jest przekonany, że kredyt z jego banku pomoże przyciągnąć więcej finansowania z sektora prywatnego, aby pomóc w powojennej odbudowie.

Z kolei Stany Zjednoczone planują udostępnić Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 2,6 miliarda dolarów. Tę informację podał Bloomberg powołując się na urzędnika, który poprosił o zachowanie anonimowości przed ogłoszeniem, które prawdopodobnie nastąpi w poniedziałek.

Najnowszy pakiet uzbrojenia miałby objąć 2,1 miliarda dolarów w ramach Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, w tym uzupełnienie rakiet obrony powietrznej i radaru Nassam. Informator amerykańskiej agencji ujawnił również, że wypłata 500 milionów dolarów z istniejącego amerykańskiego sprzętu obejmuje dodatkową amunicję.

Technologie
Najwięksi wrogowie sztucznej inteligencji. Potężne zmiany nie przejdą bez walki
Gospodarka
Putin może trafić za kraty, jeśli przyleci na szczyt BRICS. Jest reakcja Kremla
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Gospodarka
Polskiej gospodarce grozi pułapka średniego dochodu
Gospodarka
Szef ZP BCC i RDS: „Lex Tusk” to droga do Polexitu