Portugalia walczy z kryzysem i kończy z przyznawaniem tzw. złotych wiz

Portugalia walczy z kryzysem mieszkaniowym. Rezygnuje z tzw. złotych wiz i ogranicza możliwość wynajmu krótkoterminowego.

Publikacja: 17.02.2023 13:52

Portugalia walczy z kryzysem i kończy z przyznawaniem tzw. złotych wiz

Foto: Bloomberg

Portugalskie władze przedstawiły pakiet środków mających na celu rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego. Czynsze i ceny domów poszybowały w górę. Tymczasem Portugalia jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy Zachodniej. W zeszłym roku ponad 50 proc. pracowników zarabiało mniej niż 1000 euro miesięcznie, podczas gdy w samej Lizbonie czynsze wzrosły o 37 proc. w 2022 roku – informuje Reuters.

Niskie płace, rozgrzany rynek nieruchomości, polityka zachęcająca bogatych obcokrajowców do inwestowania i gospodarka zależna od turystyki od lat utrudniają miejscowym wynajem lub kupno mieszkania lub domu – wynika z informacji analityków rynku nieruchomości. Stopa inflacji w Portugalii wynosząca 8,3 proc. tylko zaostrzyła problem.

Czytaj więcej

Portugalczycy mają dość cudzoziemców wykupujących atrakcyjne nieruchomości

Premier Antonio Costa przyznał, że kryzys dotyka teraz wszystkie rodziny, nie tylko te najbardziej narażone na skutki recesji. Pakiet ratunkowy gospodarki o wartości 900 mln euro ma wejść w życie w krótce, ale rząd nie podał konkretnej daty. Premier Costa poinformował, że niektóre zostaną zatwierdzone w przyszłym miesiącu, a inne muszą zostać jeszcze przegłosowane w parlamencie.

Rząd chce wprowadzić mechanizm regulujący podwyżki czynszów a także zachęty dla właścicieli nieruchomości by zamiast wynajmu dla turystów zdecydowali się na wynajem długoterminowy lokalnych mieszkańców. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast popularnych wśród turystów – pisze Reuters. Nowe licencje na obiekty turystyczne, takie jak Airbnb, będą zakazane – z wyjątkiem mniej zaludnionych obszarów wiejskich.

Jednak zdaniem opozycji pomysły rządu nie są właściwe. Poseł Partii Lewicy Mariana Mortagua skrytykował plany rządu, mówiąc, że udziela ob. ulg podatkowych właścicielom, którzy już „skorzystali ze spekulacji (mieszkaniowych)”.

Aby zaradzić niedoborowi mieszkań, premier zapowiedział, że państwo będzie wynajmowało wolne domy bezpośrednio od właścicieli na okres pięciu lat i umieszczało je na rynku wynajmu.

Portugalia zakończy także swój program tzw. złotych wiz, który oferuje paszporty UE obywatelom spoza UE w zamian za inwestycje, w tym w nieruchomości. Wedlu g krytyków ten program walnie przyczynił się do wzrostu cen nieruchomości w Portugalii.

Program przyciągnął 6,8 miliarda euro inwestycji od czasu jego uruchomienia w 2012 roku, przy czym większość pieniędzy trafiła do nieruchomości – pisze Reuters.

Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Niemcy chcą wydawać więcej na obronę. Potrzebują zgody Brukseli